1
2020
2012-04-06

Co dalej z budownictwem socjalnym w Sokołowie Podlaskim?


– Ani w poprzedniej kadencji, ani w tej,niewiele zrobiliśmy w kierunku budowy mieszkań socjalnych – twierdzi radny Wycech. – W budżecie miasta nie mamy zagwarantowanych pieniędzy na takie budownictwo. Ostatnio rozmawiałem z władzami Siedlec, gdzie zadłużenie sięga 40%. I okazuje się, że miasto nie bierze kredytów, a władze zastosowały, można powiedzieć dość ryzykowny system budowy mieszkań komunalnych. Za ich budowę zapłaci firma z Mińska Mazowieckiego. Dlaczego nasze miasto nie mogłoby pójść tym tropem? – pyta radny.

Burmistrz Bogusław Karakula wydaje się być zdziwiony tego typu pytaniami, ponieważ jak twierdzi miasto Sokołów od dawna korzysta z kredytów i pożyczek uprzywilejowanych, które są częściowo umarzane.

- Nie rozumiem dlaczego radny Wycech chce się wzorować na mieście Siedlce. Sokołów i Siedlce to są dwa różnej wielkości miasta o różnym zapotrzebowaniu na mieszkania komunalne i socjalne. My od wielu lat budujemy mieszkania socjalne, natomiast Siedlce tego nie robiły. Dopiero teraz przystąpiły do nowego programu. – dodaje burmistrz.

Jak udało nam się dowiedzieć władze Siedlec zaciągnęły kredyt w wysokości 100 mln. zł, które będą musiały spłacać w ratach przez kolejnych 15 lat. Koszty budowy mieszkań początkowo poniesie wykonawca, tj. firma z Mińska Mazowieckiego, która stopniowo po oddaniu do użytku każdego z mieszkań będzie miała zwracane pieniądze z siedleckiego budżetu. Takie postępowanie ma uchronić miasto przed poniesieniem jakichkolwiek strat.

Bogusław Karakula podkreśla fakt, że miasto Sokołów w 2013 roku rozpocznie budowę bloku, w którym powstaną mieszkania komunalne dla 24 potrzebujących rodzin.

- Realizację tego projektu planujemy rozpocząć na początku przyszłego roku. Blok ma powstać u zbiegu ulic Dołowej i Kosowskiej. Radny Wycech zastanawiał się dlaczego w tegorocznym budżecie nie ma na ten cel przeznaczonych żadnych funduszy, otóż na przejście procedur związanych z budową tego bloku nie musimy posiadać praktycznie żadnych funduszy. – dodaje burmistrz.

Na temat stanu mieszkań socjalnych podczas sesji wypowiadała się również radna Matysiak, która zachęcała radnych do wspólnego spotkania i dokładnej analizy sytuacji.

- Na wniosek radnej Matysiak odbyło się spotkanie dotyczące stanu substancji mieszkaniowej w mieście Sokołów Podlaski. Chodzi tu konkretnie o mieszkania socjalne i komunalne. Radni odwiedzali mieszkania socjalne i zwracali szczególną uwagę na ich stan i warunki mieszkaniowe lokatorów. W tej debacie uczestniczyli pracownicy Centrum Pomocy Socjalnej, prezes sokołowskiego TBS, oraz radni. – wyjaśnia burmistrz. – Wydaje mi się, że zarówno radna Matysiak jak i inni radni powinni być usatysfakcjonowani z tej debaty, ponieważ otrzymali odpowiedź na wszystkie zadane pytania.

Jeszcze w tym roku sokołowski TBS odda do użytku 10 lokali pod wynajem, a nie na zasadach TBS-owskich, które będą przeznaczone na potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin.

- Jeśli tylko jest potrzeba zapewnienia mieszkań komunalnych, to staramy się jej sprostać.

Jednak chcę podkreślić fakt, że lokale będą dostępne tylko dla osób, które się kwalifikują do otrzymania takiego mieszkania. – dodaje Bogusław Karakula.

Informację na temat warunków jakie muszą zostać spełnione aby otrzymać mieszkanie komunalne można uzyskać bezpośrednio w Urzędzie Miasta, lub w Centrum Pomocy Socjalnej.

 

JF

 

 

 

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Tym którzy mają kredyt na mieszkanie też mogliby jakoś pomóc!

Czytelniczka
2012-04-11 11:37:46

Widać, że rada zrozumiała paradygmat gospodarki rynkowej, i wyznaje zasadę, że każdemu "należy się" mieszkanie socjalne czy komunalne! Aby to zrównanie wszystkich ze wszystkimi sfinansować trzeba opodatkować dodatkowo tych bezmyślnych obywateli, którzy byli tak nieostrożni i sami sobie kupili lub zbudowali domy i mieszkania. Można rąbnąć podatkiem np katastralnym i "sprawiedliwość społeczna" zatriumfuje w całej pełni. A może lepiej tworzyć warunki żeby rozwijała się gospodarka miasta i ludzie zarobiliby sobie na mieszkania? Nie, niemożliwe, i nikt by nie "przydzielał" lokali?

Algorytm upadłości
2012-04-10 14:11:02

Co znowu ten Wycech z lokalami socjalnymi ? Może miastu takie lokale nie są potrzebne. Lokal socjalny to 5 m kwagratowych na osobe i prąd a co z resztą mediów ? On ludzi potrzebujących mieszkań chce uszczęśliwić lokalem gdzie woda jest ze zbiorczego kranu na podwórku i chodzi się srać do ustępu. Niech sam się do takiego przeprowadzi.

Czesław
2012-04-10 09:42:25

pani krysia jest wspaniala widac ze mysli

ja
2012-04-07 21:28:06

Krysiu tu zaduma nic nie pomoże,przesiądź się za Marka.

J
2012-04-07 15:53:00
Strona 1/1


Dane kontaktowe