17
2020
2013-03-28

Co było pierwsze... jajo czy kura?


Od wieków trwa ta dyskusja, nie tylko wśród najmłodszych, ale również i kręgach naukowców. Jajo czy kura? Co było pierwsze? Co roku, właśnie w okresie świąt wielkanocnych to pytanie się pojawia. I zdaje się, że dylemat znalazł rozwiązanie.
Jak stwierdził dr Colin Freeman z Uniwersytetu Sheffield,  aby proces formowania jaja miał miejsce, niezbędne jest powstanie białka, które znajduje się tylko w jajnikach kury.
Będzie trochę naukowo, przydadzą się wiadomości z biologii, chemii. Ale aby odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie trzeba przez to przebrnąć. Białko to, nazwane ovocledidin-17 (OC-17), pełni rolę katalizatora przyspieszającego proces tworzenia się skorupki, której struktura jest jednocześnie wytrzymała (aby ochronić rozwijający się w środku zarodek) i elastyczna (dzięki czemu umożliwia jajku wydostanie się na zewnątrz z organizmu kury). Reasumując, jajo nie mogłoby powstać, gdyby nie istniała kura.
Skąd w takim razie wzięła się pierwsza kura, aby to jajo złożyć? Obecnie kura jest gatunkiem hodowlanym, jednak nie zawsze tak było. Tak naprawdę ptaki te udomowione zostały „dopiero” około 7 tysięcy lat temu, przedtem były dzikie. Pierwsza kura powstała najprawdopodobniej miliony lat temu w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków kuropodobnych. Zmiany musiały nastąpić już w zygocie. Możliwe, że miały miejsce wskutek zmutowania krzyżówki genów w komórkach ptaków. Stąd wniosek, że pierwsza kura wykluła się z jajka nie kurzego, lecz złożonego przez inne zwierzę. Następnie doszło do rozmnożenia nowego gatunku.
Pytanie o to, co pojawiło się pierwsze: kura czy jajko, zadał już Arystoteles. Filozof doszedł do wniosku, że obie formy musiały istnieć równolegle, gdyż dziecko nie może zostać powołane do życia bez rodzica. Zgodnie z opisami stworzenia świata zawartymi w pismach judeochrześcijańskich, ptaki zostały stworzone przez Boga wraz z całą resztą wszechświata. W historiach biblijnych Bóg nakazuje ptakom rozmnażać się, nie ma jednak bezpośredniej wzmianki o jajkach. Wygląda więc na to, że naukowcy potwierdzili to, o czym chrześcijanie wiedzą już od dawna.
OPR. LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe