17
2020
2013-10-18

Ciągle się jeszcze uczą!


Już dziesięć lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury istnieje Uniwersytet Trzeciego Wieku, placówka oświatowo - kulturalna dla osób w wieku emerytalnym, oferująca systematyczne i atrakcyjne zajęcia, których głównym celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dziedzin.

Zgodnie z powiedzeniem wybitnego włoskiego humanisty Michała Anioła „Ciągle się jeszcze uczę!”, UTW aktywizuje osoby, które czują potrzebę spełnienia swoich pasji i realizowania się w pracy społecznej. Aktywność intelektualna i artystyczna daje gwarancję sprawności i pogody ducha, chroni przed depresją i poczuciem wyobcowania, toteż na zajęciach słuchaczy nie brakuje. Obecnie placówka skupia prawie stu słuchaczy, a jej koordynatorem jest Paweł Kryszczuk
W środę 9 października w lokalu po kawiarence „Niespodzianka" ze słuchaczami SUTW spotkała się prof. Anna Kuligowska – Korzeniewska, ceniona historyk teatru z warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkiej Szkoły Filmowej, autorka wielu książek, naukowych publikacji i opracowań. Wygłosiła ona wykład „Aleksander Fredro - Świeczka zgasła!" W zajmujący sposób mówiła o swojej fascynacji twórczością naszego narodowego portrecisty, którego utwory stanowią szeroką prezentację XIX-wiecznych charakterów ludzkich, a piękno języka powinno zachwycać kolejne pokolenia Polaków.  - Nie jest to jednak autor młodych – stwierdziła wykładowczyni. Okazuje się, że można, chociaż w części tę sytuację zmienić. Dzięki prowadzonemu przez nią seminarium, studenci bliżej poznali dorobek Aleksandra Fredry, zachwycili się nim i powstała książka „Świeczka nie zgasła” - apologia twórczości Fredry dokonana przez współczesnych młodych ludzi. Warto dodać, że profesor była współautorką uchwały sejmowej ustanawiającej Rok Aleksandra Fredry. Uchwałę sejm przyjął w dzień 220 rocznicy urodzin twórcy, który nadal należy do najczęściej wystawianych polskich dramatopisarzy.
Na spotkaniu w Sokołowie prof. Kuligowska – Korzeniewska przypomniała koleje losu wielkiego komediopisarza, przedstawiając wiele mało znanych faktów i ciekawostek z jego burzliwego życia. Wspomniała też o różnorodnych patriotycznych zasługach Fredry - kawalera Virtuti Militari i Legii Honorowej za udział w kampanii napoleońskiej, członka Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Lwowskiej Rady Narodowej i Akademii Umiejętności, Honorowego Obywatela Miasta Lwowa, posła Galicyjskiego Sejmu Krajowego. Autor był samoukiem. „Nigdy mi się nad książką nie zmarszczyło czoło, trąbka myśliwska w kniei była moją szkołą" – pisał o sobie. Zaczął tworzyć jako dojrzały mężczyzna, po trzydziestce. W tym wieku ustatkował się,  pisanie pochłaniało go całkowicie. Z twórców epoki romantyzmu to właśnie Fredro najsilniej zaistniał w języku potocznym. Rozpowszechnione cytaty z jego utworów to chociażby „gwałtu, co się dzieje", „wielki człowiek do małych interesów", „wolnoć Tomku w swoim domku", „idź serdeńko, bo cię trzepnę”, „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba". 
Obecni na środowym wykładzie mieli możliwość obejrzenia archiwalnej wersji jednoaktowej komedii A. Fredry „Odludki i poeta” w doborowej obsadzie. Prelegentka mówiła też o nie najlepszej kondycji polskiego teatru, w większości nastawionego na komercję. Nowe sposoby odczytania i wystawiania na scenie twórczości autora „Zemsty” często powodują, że w tych przedstawieniach zanika gdzieś dawna funkcja teatru. Na zakończenie wykładu podkreśliła znaczenie komedii Fredry dla zachowania polskości w czasach zaborów. 

Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to pierwszy taki uniwersytet na wschodniej części województwa, trzeci po Warszawie i Płocku.  Pierwszy wykład, w lutym 2003 roku, wygłosił Wojciech Siemion.,  W programie zajęć na rok akademicki 2013/2014 znalazło się między innymi spotkanie z ks. dr Krzysztofem Kietlińskim z UKSW w Warszawie, dr Aldoną Trzpil z UPH w Siedlcach, Mariolą Zaczyńską, dziennikarką Tygodnika Siedleckiego i pisarką, Adamem Kulikiem z TVP Lublin, a także wykład historyka literatury Waldemara Smaszcza o Janie Twardowskim – „księdzu, który pisał wiersze”. Dodatkowe propozycje dla seniorów to kontynuacja warsztatów „BEZPIECZNY SENIOR” we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokołowie Podlaskim oraz wyjazdy do teatru, opery i kina.

J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe