17
2020
2011-04-21

Chcemy wędki, nie tylko ryby


W niedzielę zorganizowano zebranie członków i sympatyków Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”. Wzięli w nim udział współzałożyciele związku, m.in. były poseł Zbigniew Witaszek.

Zbigniew Witaszek w „wielkiej” polityce zaistniał jako poseł Samoobrony. Z ugrupowaniem tym jednak, jak podkreśla, rozstał się 8 lat temu i nie chce do tamtych czasów wracać.

Zadbać o wieś
- W polskim rolnictwie praktycznie nie ma związków zawodowych. To sytuacja inna, niż na zachodzie Europy, gdzie zrzeszenia rolnicze są mocne – podkreślał w Sokołowie Zbigniew Witaszek. - Związek Zawodowy Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony” powstał w sierpniu ubiegłego roku. Trochę trwała rejestracja, sąd bardzo wnikliwie badał dokumenty. Procedury przedłużały się głównie ze względu na to, że chcemy prowadzić działalność gospodarczą. Nie chodzi tu o jakiś wielki biznes, ale przede wszystkim o szkolenia dla rolników. Jako związek chcemy stać na straży wolności mieszkańców wsi, dbać o ich interesy – więc przekazywanie odpowiedniej wiedzy poprzez szkolenia jest istotnym elementem. Nie trzeba chyba specjalnie wyjaśniać, jak trudna jest sytuacja mieszkańców wsi. Polska jest krajem rolniczym, obszary wiejskie stanowią 93 proc. powierzchni kraju. Na wsi mieszka 39 proc. naszego społeczeństwa. To wieś poniosła największe koszty przy transformacji gospodarczej państwa. Teraz, na obszarach wiejskich bezrobocie jest wyższe niż w miastach a hasła o zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji i tworzeniu pozarolniczych miejsc pracy to w dużym stopniu fikcja.

Dopłaty w euro
Jakie cele stawia sobie ZZROW „Regiony”. W programie w pierwszej kolejności zapisano walkę o zwiększenie dopłat obszarowych, tak by polscy rolnicy dostawali takie same kwoty jak farmerzy z Niemiec, Francji czy Belgii oraz uproszczenie procedur związanych ze składaniem wniosków o dofinansowanie w ARiMR. Działacze „Regionów” domagają się też, by polskim rolnikom dopłaty obszarowe były wypłacane w euro. Chcą ochrony polskich producentów rolnych przed nieuczciwą konkurencją i zwalczania oszukańczych pośredników. Postulują również wprowadzenie umów kontraktacyjnych i zwiększenie kwotowania i limitów produkcji dla płodów rolnych i ich przetwórstwa.
W programie związku jest też szereg innych postulatów, związanych z edukacją rolniczą, tworzeniem grup producenckich czy wyrównywaniem szans młodzieży wiejskiej.

Miasto kontra wieś
Zarówno działacze związku, jak też i obecni na spotkaniu mieszkańcy powiatu przyznali, że ogromnym problemem jest obojętność i brak zainteresowania rolników tworzeniem i działalnością organizacji rolniczych.
- Niedawno były wybory do Izb Rolniczych. W gminie Ceranów na tysiąc uprawnionych do głosowania poszło około 20 osób. A jak jest z wyborami do parlamentu? Mieszkańcy wsi głosują na lekarzy, na znane nazwiska, a nie na swoich przedstawicieli. Więc kto ma zadbać o ich interesy. Jaki sens ma głosowanie rolników na PO? Czy ta partia w najmniejszym stopniu dba o interesy rolników? – pytał mieszkaniec gminy Ceranów. – Bardzo nie podoba mi się też takie „szczucie” miasta na wieś. Mieszkańcom miast wmawia się, że rolnicy dostają miliardy euro, że jest im tak dobrze w tej Unii. Większość z nich nie ma pojęcia o tym, jak wygląda to w rzeczywistości. Mówi się, że państwo dopłaca do KRUS. A czy do ZUS i sędziów albo prokuratorów nie dopłaca?
- Wybory powinny być rozliczeniem rządzących przez cztery lata. Rolnicy muszą się zmobilizować i stworzyć silną reprezentację, która będzie walczyć o ich interesy – mówiła z kolei współzałożycielka „Regionów” Małgorzata Godlewska. – W sytuacjach kryzysowych nie powinno nam się rzucać ryby i działać doraźnie. My – jako rolnicy - chcemy mieć wędkę. Bo wtedy, gdy będziemy głodni – poradzimy sobie.

Kontakt
Pełnomocnikiem Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony” na powiat sokołowski jest Krzysztof Karakula, tel. 500 557 237.

TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ
NA ZDJĘCIU: ZBIGNIEW WITASZEK, JEDEN Z ZAŁOŻYCIELI ZWIĄZKU „REGIONY”

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Wedke chcecie ,a umiecie ryby lapac ,znow cos rozdupcycie!

ryba
2011-04-21 21:49:51
Strona 1/1


Dane kontaktowe