43
2019
2013-12-19

Chcą pomóc, czy może zaszkodzić ?


Sala konferencyjna starostwa powiatowego zamieniła się w dyskotekę. Ale tylko na moment... Już po chwili radny Antoni Czarnocki sprowadził wszystkich na ziemię...!

W trakcie sesji rady powiatu, która odbyła się 19 grudnia, uzdolnieni uczniowie z l LO oraz ZSS uhonorowani zostali stypendiami. Stypendysta Zespołu Szkół Specjalnych Damian Plas zaprezentował gościom swoje umiejętności muzyczne. Zaśpiewał m.in. uwielbianą przez miliony ludzi "Ona tańczy dla mnie". W ten oto sposób nawet na twarzach największych ponuraków pojawił się uśmiech. Trwał on jednak bardzo krótko.
Po kilkuminutowej radości głos zabrał radny Antoni Czarnocki, który do porządku obrad zgłosił wnioski o odwołaniu zarządu powiatu sokołowskiego oraz dyrektor SP ZOZ - Ewy Wojciechowskiej. Wnioski radnego nie weszły do porządku obrad, ale i tak wywołały dyskusję. 

Wnioskodawcy, czyli 6 radnych zarzuca dyrektor SP ZOZ, że dopuściła się naruszenia prawa, bo bezprawnie rozporządziła mieniem szpitala, pokrywając stratę szpitala za 2012 rok z funduszu założycielskiego oraz zataiła ważną korespondencję z Ministerstwami.

"Jak się okazało, w dniu 10.04.2013 r. pani Ewa Wojciechowska wystosowała do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów zapytania w sprawie prawnych i finansowych możliwości pokrywania straty z funduszu założycielskiego SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim. Pismem z dnia 10.05.2013 otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, a pismem z dnia 29.05.2013 odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie swoich zapytań. Z treści tych odpowiedzi jednoznacznie wynika, że nie ma prawnych możliwości pokrywania straty SP ZOZ z funduszu założycielskiego. Pani dyrektor otrzymała jasną i jednoznaczną odpowiedź z której wynika, że strata netto SP ZOZ może być pokrywana wyłącznie z funduszu zakładu, a nie z funduszu założycielskiego" - czytamy w uzasadnieniu.

W związku z tym wnioskodawcy twierdzą, że dyrektor powinna zostać odwołana w trybie natychmiastowym; uważają również, że konieczna jest  zmiana starosty i składu osobowego zarządu powiatu.
"Ponieważ sprawa jest bardzo poważna - Zarząd wyczerpał już granice swojej niekompetencji, złego zarządzania i bezczynności, a uchwała Rady Powiatu odwołująca Zarząd może tylko uprzedzić działania Wojewody, Ministrów lub Prokuratury - konieczne było złożenie niniejszego wniosku" - czytamy w uzasadnieniu.

Swoje oburzenie wyrazili radni.
- Jestem zbulwersowany - mówił radny Tadeusz Bieliński. - Właśnie teraz, gdy szpital zaczyna wychodzić na prostą, Wy podstawiacie mu nogi. Zamiast pomagać, próbujecie zaszkodzić - mówił do wnioskodawców. 
- Skąd w Was tyle złości? - pytał Andrzej Minarczuk. - Gdy kiedyś dyrektor Lubiński zgłosił do prokuratury fakt popełnienia przestępstwa w wyniku czego szpital musiał zapłacić wysoką karę, byliście temu przeciwni. A teraz sami czegoś się doszukujecie. Czy od tego, że ktoś zacznie nas sprawdzać, przybędzie pieniędzy w powiecie? Oczywiście, że nie. Proszę Was zatem - zostawcie ten temat w spokoju - skwitował przewodniczący.

Więcej w wydaniu papierowym, po Nowym Roku. 

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [92]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Opozycja obłuda?Koalicja sama prawda?Niestety świat nie jest czarno-biały.

niepewny
2014-01-06 16:22:40

WSZYSTKIE CHWYTY DOZWOLONE!!!!!!!!!!!!!Jak widac pojawiły się nowe propozycje opozycji co do przekształcenia szpitala. Kto jak kto ale oni walczą jak lwy o to żeby był społką właśnie. Juz oczka się swiecą na myśl o zasiadaniu w radzie nadzorczej i kasowaniu niezłych pieniążków.Bo co jak co, ale pieniążki to oni lubią. A jakie dobre rady proponują.Jacy są mądrzy.Ach!!!!!Skąd szpital ma wziąć pieniądze, podają też kierunki rozwoju,no po prostu geniusze!!!!A JACY SPRAWIEDLIWI I PRAWDOMÓWNI WPROST DECH ZAPIERA. OBŁUDA.

Z CAŁĄ PEWNOSCĄ ZASZKODZIĆ!
2014-01-04 16:32:43

....i jeszcze za BF,ku pokrzepieniu serc ,"Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." ;)

bebek
2014-01-02 08:58:54

cyt" Toć demokracja przecież."/ za Benjaminem Franklinem "Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad." :)

bebek
2014-01-02 08:54:30

Czas na zmiany, stop jedynkom, dwójkom i trójkom na liście wyborczej!

wyborca
2014-01-01 22:41:23

Niestety to prawda, ustawodawcy się również mylą.najlepszym ostatnim przykładem jest obecna likwidacja (przeniesienie) OFE do ZUS. W ministerstwach jest bałagan a sądy i prokuratura niestety też nie wywiazują sie ze swoich zadań obiektywnie. Zyjemy właśnie w takim państwie.Przykro? Toć demokracja przecież.

jajko
2014-01-01 22:39:33

Ministerstwa się mylą, prawnicy się mylą, biegli rewidenci się mylą, ustawodawca też się myli, wszyscy nie mają racji, ale lokalni sokołowscy politycy i działacze mają rację i komentatorzy klakierzy (Lenin podał już ich nazwę - zaczynało się coś od \\\"użyteczni ...\\\"), k.założycielskim można pokrywać straty - a kto im zabroni? wyznaczyć pielęgniarzy na dyrektorów szpitala - a kto im zabroni? pogrzebać szpital - a kto im zabroni ? i najśmieszniejsze jest to, ile osób spoza Sokołowa decyduje o sprawach Sokołowa, mając tak naprawdę ten Sokołów w ... poważaniu, ot kolejne miejsce do zarabiania pieniędzy - a radnym z Sokołowa na nowy rok polecam: Kochanowskiego Pieśń XIV: Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie .... - chociaż pewnie nie zrozumieją tekstu

Ogień
2014-01-01 01:29:45

Jeśli głupstwa to na następnej radzie panowie wszystko wyjaśnią i będzie po sprawie, a Pani W. będzie dalej wyprowadzać szpital na prostą. Opozycja pyta, rządzący odpowiadają,więc o co chodzi?

gaga
2013-12-30 17:28:56

Głupstwa pisze pan czarnocki, widac ze NIE WIE O CZYM PISZE.Kapitały to nie majątek zakładu tylko wskazanie źródła pokrycia majątku! I nie ma tutaj przestępstwa.Prokuratura was wysmieje ale to dobrze, zbłaźnicie sie do końca. Korespondecja jest dla dyrekcji a nie dla radnych. BICIE PIANY I NIC WIĘCEJ.

zyza
2013-12-30 00:18:48

A może właśnie kpina jest sposobem na naszych radnych, przydałby się Stańczyk przydał?!

Velvet
2013-12-26 21:28:03

Opinia ministerstw jest tylko opinią pomocniczą, a nie wiążącą i życzę powodzenia donosicielom w udowadnianiu swoich tez o "przestępstwie". W kwestii "moralności Kalego"...nie kpij proszę "komentatorze"...Nie kpij.

Rw
2013-12-25 09:56:52

Wydaje mi się, że radni nawzajem się obrażają. Styl podobny do wypowiedzi na innych forach.

c.d.
2013-12-24 16:20:56

SP ZOZ staje powolutku na nogi, ale inni próbują w tym zaszkodzić.. Widzimy, że kilka osób próbuje zlikwidować szpital.


2013-12-24 16:19:12

Widać, że nie tylko opozycja ale i koalicja ma mentalność Kalego-',,Jak Kali komuś....to dobrze, jak ktoś Kalemu.... to źle''. Tak wynika z tej inteligentnej wypowiedzi.

komentator
2013-12-24 15:57:33

"Widać, ze młody człowiek z wieści łapie co popadnie. Brak mu jeszcze doświadczenia." /Jeśli Twoim zdanie brak doświadczenia u młodego adepta sztuki dziennikarskiej jest głównym zarzutem słabości jego artykułów,to mogę Ci powiedzieć jedno - niech chłopak jak najdłużej nabiera tego doświadczenia i niech ideały/etos prawdziwego dziennikarstwa napędza jego pracę , a my wszyscy czytający tylko na tym skorzystamy .To że większość dziennikarzy (a nasi lokalni w szczególności)sprzeniewierzyła się już dawno rzetelnemu dziennikarstwu nie znaczy,że chłopak ma iść ich drogą i co najgorsze czerpać od nich te "zgniłe doświadczenie" .Panie Kamilu proszę tworzyć nową jakość i nie przejmować się tymi bezwartościowymi komentarzami - świątecznie pozdrawiam :)

bebek
2013-12-24 10:54:11


Dane kontaktowe