1
2020
2017-04-11

Ceranów: będzie odwołanie od decyzji wojewody


23 marca Wojewoda Mazowiecki wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie unieważnienia konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w Ceranowie i stwierdził nieważność zarządzenia wójta. Od decyzji przysługuje odwołanie, z którego wójt zamierza skorzystać.

Początek całej sprawy sięga 26 stycznia, kiedy to wójt gminy, Krzysztof Młyński, wydał decyzję o unieważnieniu wyników konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w Ceranowie zaledwie 6 dni po ich ogłoszeniu. Oficjalnym powodem unieważnienia było nieuzasadnione niedopuszczenie do kolejnego etapu kandydatury Małgorzaty Dmochowskiej, jednak już na sesji 31 stycznia wójt przyznał, iż unieważnił konkurs z „przyczyn społecznych” – nie potrafił porozumieć się z nowowybranym dyrektorem, Jerzym Gancarzem. Tego samego dnia przedstawiony został nowy dyrektor – Tadeusz Marchel, który nie mógł złożyć swojej kandydatury w konkursie, bowiem wcześniej zajmował stanowisko dyrektora w niepublicznej placówce w Borkach Wyrkach, co oznacza, iż nie był w posiadaniu opinii oceniającej jego pracę, która w konkursie stanowi wymóg formalny. Pan Marchel, powołany na stanowisko na okres od 1 lutego do 30 listopada b.r., przez okres dwóch miesięcy zdążył poczynić potrzebne zmiany w placówce: m.in. w czasie ferii zostały wyremontowane trzy sale lekcyjne oraz wymienione drzwi, zaplanowany jest także remont elewacji budynku oraz budowa sali gimnastycznej. Jednak, jak poinformował Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego, powyższe decyzje wójta zostały unieważnione:
Do Wojewody Mazowieckiego wpłynęły w sumie 3 sygnały w sprawie nieprawidłowości związanych z unieważnieniem konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w Ceranowie. W związku z otrzymanymi sygnałami, w sprawie zarządzenia wójta Ceranowa z 26 stycznia 2017 r. o unieważnieniu konkursu, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wszczęto postępowanie nadzorcze. Po analizie prawnej, 23 marca br. Wojewoda Mazowiecki wydał rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność zarządzenia wójta.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki wskazał, że zarządzenie wójta zostało podjęte bez podstawy prawnej, gdyż komisja konkursowa prawidłowo nie dopuściła jednego z kandydatów do konkursu - powodem było przedłożenie przez kandydata niewłaściwego zaświadczenia lekarskiego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie regulaminu konkursu na dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej zaświadczenie musi zawierać informacje o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym – poinformował Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego.
Unieważnione przez wojewodę zostały oba zarządzenia wójta – zarówno to dotyczące unieważnienia wyników konkursu, jak również powołanie nowego dyrektora na stanowisko, co oznacza, że dyrektura p. Marchela jest, w świetle prawa, nieważna. Tymczasem dyrektor pracuje już ponad dwa miesiące, pobiera wynagrodzenie z budżetu gminy, wprowadził zmiany w placówce, które również wygenerowały koszty…
Będziemy odwoływali się od decyzji Pana wojewody i robili wszystko, aby Pan Marchel pozostał na stanowisku dyrektora - jest osobą kompetentną, w krótkim czasie przeprowadził istotne dla placówki zmiany, na których korzystają przede wszystkim uczniowie - poinformował wójt gminy Ceranów, Krzysztof Młyński.
To jednak nie jedyne trudności, z jakimi musi zmierzyć się wójt najmniejszej gminy w powiecie. Jak informowaliśmy wcześniej, 27 stycznia do Wydziału Skarg Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynął anonimowy donos na działania wójta. W donosie, który podczas sesji 27 lutego swoim nazwiskiem podpisała radna Ewa Częścik, zmuszając tym samym Radę do jego rozpatrzenia, padają pod adresem wójta oskarżenia m.in. o zastraszanie pracowników. W piśmie przytoczona została także jego wypowiedź o planowanych zwolnieniach oraz hasło wyborcze – „Człowiek jest najważniejszy”. Radna Ewa Częścik, zmieniając anonimowy donos na oficjalną skargę, dopisała również prośbę o powołanie doraźnej komisji do spraw mobbingu oraz biegłego specjalisty w tej dziedzinie. Wtedy wójt, dla dobra sprawy, postanowił nie komentować zaistniałej sytuacji, jednak, jak udało nam się dowiedzieć – wpłynęły kolejne anonimowe donosy. O szczegółach poinformujemy niebawem.

PJoF

« wróć | komentarze [30]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Pan Wojt powinien zamienic sie z Panem Wojewoda bo czuje sie wazniejszy od niego.


2017-04-23 17:06:08

Chcesz się uwolnić od pracy - wykonaj ją.

ból zęba
2017-04-22 12:00:16

A w Kisielewicach Burmistrz zrobił drogę z gumy.

specjalista
2017-04-21 22:28:35

do medyka Oj tak


2017-04-21 20:04:09

Kupie gospodarstwo rolne, ziemie, pola i lasy w Ceranowie.

KUPIE
2017-04-20 16:32:43

Dlaczego coraz więcej pisze się o jakiejś niepoprawności smrodliwej Pana Wójta? Czyżby miał jakieś poważne problemy gastrologiczne?

medyk
2017-04-19 20:35:21

Jak była potrzebna modlitwa o oświecenie radnych , wyświęcenie dróg to klecha był potrzebny. A teraz już nie. Uważaj z tym obrażaniem. Co będzie jak znów będzie potrzebny? Mostów się nie pali.


2017-04-19 19:55:13

Klechy nie odpuszczą.

wiem
2017-04-18 21:04:11

odwrócenie uwagi. ale to prawda bo w Ceranowie potrzebny jest solidny gospodarz i chyba takiego mamy?

.
2017-04-18 20:01:11

Smród to idzie z tych kurników co są wokół Ceranowa i w Ceranowie, zlikwidować te kurniki, na mogiłkach i inne wokół. Zanieczyszczają powietrze-środowisko

abc
2017-04-18 18:41:41

smrod z lesnych klimatow idzie daleko


2017-04-17 22:48:30

Pisać o dopłaty z Unii, brać budować, odwadniać i remontować, puki jeszcze dają

im i gw
2017-04-17 22:11:37

wiem ile wypiłeś,że tak bredzisz?

siesta
2017-04-17 17:27:51

Boyspampers ... pory jeszcze śmierdzą ?!


2017-04-17 10:49:58

Rządzi klecha. To widać słychać i czuć. Człowieku tyś tego nie skumał. Ale jest wyjście. Tylko ty ciemnoto tego nie kumasz, jak i tobie podobni. Ale ci podpowiem. Wojewoda nie ma uprawnień do rozstrzygnięć w trybie nadzorczym w sprawach zarządzeń wójta. Jego uprawnienia dotyczą tylko do stanowionego prawa lokalnego/uchwał samorządu/. Wojewoda nie jest sądem, rozjemcą czy sądem polubownym.

wiem
2017-04-15 19:11:34


Dane kontaktowe