31
2019
2015-10-29

Camerata Cracovia w sokołowskiej konkatedrze


W niedzielny wieczór 4 października sokołowska konkatedra już po raz szósty zamieniła się w salę koncertową Festiwalu „Mazowsze w Koronie”.

Tym razem w ramach dwunastej edycji Projektu „Mazowsze w Koronie” w Sokołowie wystąpił zespół muzyki dawnej Camerata Cracovia. W ich wykonaniu sokołowscy melomani mieli okazję usłyszeć program „Kanty polskie i ruskie”, czyli odszukane w Rosji pieśni staropolskie śpiewane przez Rosjan w XVII wieku po polsku i zapisane w ich śpiewnikach pomiędzy pieśniami rosyjskimi z muzyką na 3 głosy i tekstami zanotowanymi cyrylicą. Ich odkrycie było swego rodzaju dużą sensacją muzyczną i kulturową. Poza pieśniami staropolskimi wybrzmiały XVIII – wieczne kanty rosyjskie oraz nieznane kanty ukraińskie rozpowszechnione w dawnej Polsce, pochodzące ze stworzonego przez Dominika Rudnickiego rękopisu, który spłonął w Warszawie w 1944 roku.
Zespół wystąpił w składzie: Marta Trybulec – sopran, Adrianna Bujak – sopran, Piotr Szewczyk – tenor, Justyna Krusz – gamba, Dmytro Hubjak – bandura, bas, Ireneusz Trybulec – lutnia. O programie opowiadał kierownik zespołu I. Trybulec, o Projekcie „Mazowsze w Koronie” - Małgorzata Ewa Kalicińska, koordynator przedsięwzięcia. Organizatorami koncertu był Sokołowski Ośrodek Kultury.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe