25
2019
2011-04-10

Bracia Legun dla papieża


W związku z rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II w kościele św. Jana Bosko odbył się niezwykły koncert. Bracia Marcel i Nikodem Legun 3 kwietnia zaśpiewali i zagrali specjalnie dla sokołowskiej publiczności.

Marcel i Nikodem Legun urodzili się 10 września 1993 r. w Kołobrzegu. Edukację muzyczną rozpoczęli mają zaledwie 3 lata, w Państwowej Szkole Muzycznej w Białogardzie. Równie wcześnie rozpoczęli trwającą do dziś naukę w klasie fortepianu, początkowo u pani mgr Joanny Nalazek, a obecnie u pani mgr Doroty Kuryło.

Wyjątkowe talenty
W wieku 8 lat zostali członkami koszalińskiego chóru Cantate Deo, z którym brali udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Chóralnej w Korei. Od 2003 roku emisji głosu uczy ich Maria Wleklińska. Pod jej czujnym okiem, już jako duet sopranowy, dają koncerty w Polsce i Europie. Mając 9 lat odwiedzili Wielką Brytanię, dokąd zaprosiła ich londyńska Polonia. Podczas jednego z koncertów, zauważyła ich wpływowa osoba z Wiednia. Dzięki jej pomocy, chłopcy zostali uczniami i stypendystami szkoły muzycznej Wiener Sängerknaben, oraz solistami jej chóru.
W ciągu 3 lat spędzonych w stolicy Austrii pilnie uczyli się i podróżowali z chórem po świecie. Występowali pod batutą takich sław jak: Ricardo Muti, Claudio Abbado, Bertrand de Billy oraz w tak prestiżowych miejscach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ponad 30 razy grali w operze Mozarta „Czarodziejski Flet”, w Państwowej Operze Wiedeńskiej oraz Volksoper. Śpiewali partie solowe w transmitowanym na całym świecie koncercie, inaugurującym 250 rocznicę urodzin W. A. Mozarta. Osobiście gratulował im prezydent USA. Obecnie Marcel i Nikodem uczą się w II Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Koszalinie. Naukę śpiewu kontynuują jako kontratenorzy. Nie zaniedbują też fortepianu, który jest ulubionym instrumentem Nikodema.

Teraz się uczą
Koncert w Sokołowie był wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ bracia ostatnio prawie wcale nie występują. - Teraz skupiamy się głównie na nauce, a koncerty jak wiadomo, rozbijają cały dzień pracy - wyjaśnia Marcel. - Jest to jednak wyjątkowy dzień, wyjątkowa rocznica i stwierdziliśmy, że pora gdzieś wystąpić. Spośród wielu propozycji ta z Sokołowa wydała nam się najbardziej odpowiednia.
Bracia mają w planach studia na jednej z wiedeńskich uczelni. - Nie chcemy zapeszać, ale wkrótce jedziemy do Wiednia na przesłuchanie i być może dostaniemy się na studia bez matury - mówi Nikodem. - Skoro jest taka możliwość, to chcemy z niej skorzystać.
Podczas koncertu bracia wykonali m.in. Stabat Mater, Lacrimosę oraz Cantate Domino. Krótkie filmy z ich występów można obejrzeć na stronie internetowej www.youtube.com/user/BraciaLegun
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Wspaniali, wspaniali!

nutka
2011-04-12 21:53:18
Strona 1/1


Dane kontaktowe