2
2020
2019-06-21

Biskup Tadeusz Pikus przechodzi na emeryturę


Nowym biskupem drohiczyńskim został 17 czerwca 2019 r. mianowany przez Papieża Franciszka biskup Piotr Sawczuk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Decyzję podała w poniedziałek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Bp Tadeusz Pikus złożył rezygnację z tego urzędu ze względów zdrowotnych.

Biskup Pikus został mianowany biskupem diecezjalnym w Drohiczynie 29 marca 2014 roku. 17 czerwca 2019 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła papieską decyzję o przyjęciu jego rezygnacji. Pozostanie administratorem apostolskim diecezji drohiczyńskiej do czasu objęcia jej przez jego następcę. Ingres nowego biskupa odbędzie się 20 lipca 2019 r. w drohiczyńskiej katedrze.

- Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem – napisał bp Tadeusz Pikus w komunikacie do diecezjan podając powód swej prośby do Papieża Franciszka o możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Biskup Piotr Henryk Sawczuk ma 57 lat. Urodził się 29 stycznia 1962 r. w Kornicy w woj. mazowieckim. Ukończył Seminarium Duchowne w Siedlcach. Jest prawnikiem kanonistą. W styczniu 2013 roku został mianowany przez Papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią przyjął 6 kwietnia. Wcześniej posługiwał m.in. jako notariusz, a potem sędzia w Sądzie Biskupim Diecezji Siedleckiej. Następnie był notariuszem Kurii Diecezjalnej, a później kanclerzem i wikariuszem generalnym. Wykładał też prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.

Diecezja drohiczyńska, którą obejmie biskup nominat liczy 250 000 mieszkańców, w tym 182 000 katolików. Jest w niej 98 parafii, w których posługuje 266 księży diecezjalnych i 17 księży zakonnych.

Ewelina Wolska
Fot. episkopat.pl
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe