42
2019
2017-08-22

Biesiada Podlaska w Jabłonnie Lackiej


   W Jabłonnie Lackiej w niedzielę 20 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z obchodami Biesiady Podlaskiej. Była msza święta, przemarsz korowodu dożynkowego i biesiada. Wszystko, by w sposób tradycyjny uczcić tegoroczne plony. Świętowali zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni goście z powiatu sokołowskiego.
   Dożynki Powiatowe rozpoczęły się mszą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jabłonnie Lackiej. Przedpołudniem rolnicy, ich rodziny oraz mieszkańcy składali dziękczynienie Panu Bogu, przynosząc do kościoła plony ziemi w ten sposób dziękując za chleb, który jest wielkim dziełem Boga, ale również człowieka i jego trudnej, mozolnej pracy. Po eucharystii korowód dożynkowy przemaszerował na boisko Samorządowego Klubu Sportowego Jabłonianka, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Mieszkańcy mogli korzystać ze zgromadzonych atrakcji oraz skosztować grochówkę, natomiast dla dzieci organizatorzy przewidzieli darmowe Wesołe Miasteczko. W trakcie Biesiady nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu KRUS „Pracuj bezpiecznie”, połączone z wręczeniem nagród dla zwycięzców.
   Popołudniu odbyła się biesiada z muzyką i piosenką, czyli Regionalny Konkurs Zespołów Ludowych i Kapel „Biesiada Podlaska”. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Festyn daje możliwość posłuchania twórczości regionalnych zespołów folklorystycznych. W tegorocznym konkursie wzięły udział: Seniorynki, Sterdyniacy, Grupa Śpiewacza Białki, Kapela Wuja Krzycha, Zespół Sąsiadeczki, Ryszard Maliszewski, Zespół Nowina, Zespół Złote Lata, Kapela Bondarczuki, Kapela Szwagry, Zespół Ludowy Krzymoszowianki. Nad przebiegiem konkursu pieczę trzymało jury w składzie: przewodnicząca Agata Mosiej, Anna Zielińska, Marianna Kobylińska, Wanda Michalczuk. Występy regionalnych zespołów i kapel cieszyły ucho skocznymi melodiami, a oko barwnymi strojami. W trakcie imprezy zaprezentował się także zespół muzyki ludowej Jabłoniacy.
   Gościem specjalnym tegorocznej biesiady był Narodowy Chór Nadbuże z Sasowa na Ukrainie, który zaprezentował kresowe ballady, m.in. pieśń „Hej Sokoły” (znaną także pod tytułem „Ukraina”). Występ tego zespołu stanowił możliwość zapoznania się poprzez muzykę z folklorem ukraińskim. 
   Obchodom tegorocznych uroczystości nie sprzyjała pogoda, mimo to zgromadzeni mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne bawili się dobrze a impreza przebiegła w miłej atmosferze. Biesiada zakończyła się wspólną zabawą w rytmach disco.Zapraszamy do fotogalerii po więcej zdjęć 
 
Ewelina Wolska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe