17
2020
2013-05-17

"Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"


W ubiegłym tygodniu, w dniach 8-15 maja, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich już po raz dziesiąty obchodzono w naszym kraju Tydzień Bibliotek. Rozpoczął go 8 maja Dzień Bibliotekarza i właśnie z tej okazji odwiedziłam Bibliotekę Miejską przy ul. Kolejowej.
Trafiłam tam na niecodzienne wydarzenie – warsztaty wykonywania zakładek do książek, przeprowadzone przez Firmę „Szarfa” państwa Pietroniów z Lublina. Warsztatom towarzyszyła wystawa ponad 256 zakładek wykonanych niespotykaną techniką mocowania winylem jedwabnych nitek i skrawków materiału. Zajęcia „NITKĄ MALOWANE” trwały  dwa dni, wzięło w nich udział ponad dwustu uczniów – ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 i nr 4, z Zespołu Szkół Specjalnych. Uczestnicy zajęć z zaangażowaniem wykonywali swoje rękodzieła. Może taka wyjątkowa zakładka zachęci do lektury książki?
Twórczyni firmy, Helena Pietroń, to z zawodu pielęgniarka. Fascynacja tkaniną stała się jej ulubionym hobby. Szyła ubrania, potem patchworki. W 2011 roku uzyskała patent dla nowatorskiej techniki mocowania nici winylem (M-N-V). Obecnie firma zajmuje się projektowaniem i tworzenie zakładek do książki, prezentowaniem ich w postaci wystaw oraz przeprowadzaniem warsztatów. Rękodzielnicze cuda państwa Pietroniów można będzie oglądać i zakupić podczas 4 Warszawskich Targów Książki, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się na Stadionie Narodowym w dniach 16 – 19 maja.
W kontekście hasła „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” warto dodać, że działająca w Bibliotece Grupa Teatralna „WIRAŻ” przygotowała kolejna premierę - bajkę „Kot w butach” według Jana Brzechwy. W kwietniu aktorzy czterokrotnie wystąpili dla przedszkolaków z Sokołowa, Bielan i Rozbitego Kamienia oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. Bajkę obejrzało ok. 360 osób.
W spektaklu wystąpili: Paweł Dróżdż - Kot w butach, Kamil Laskowski - Janek, Maria Salach - Królewna, Piotr Niewiński - Król, Grzegorz Wasilczuk - Strażnik, Aleksandra Krejckant - Dama Dworu, Julia Jackowska - Dama Dworu
i zajączek, Klaudia Szczekutek - Dama Dworu i zajączek, Mateusz Chadaj - Zajączek i Klaun, Mateusz Końca - Herold i tancerz, Bartek Skibniewski - trębacz. Publiczność nagrodziła młodych artystów brawami, a po spotkaniu dzieci robiły sobie wspólne zdjęcia z postaciami bajkowymi.
Okazuje się, że zgodnie z hasłem Tygodnia Bibliotek 2013 również i nasza sokołowska biblioteka jest miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcania do sięgania po książki przez każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.
więcej o Bibliotece na: www.biblsokol.org.pl

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe