17
2020
2017-12-05

Bezpieczny i aktywny senior


27 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni spotkali się seniorzy zamieszkali na terenie Gminy Sterdyń. Zebrani dowiedzieli się o realizacji programu prewencyjnego „Bezpieczny Senior” oraz o nowo tworzonym Klubie Senior +.

W spotkaniu udział wzięli Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska, Zastępca Wójta Tomasz Rostkowski, Kierownik Posterunku Policji w Sterdyni asp. Sławomir Skomorucha, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim st. sierż. Dominika Rozbicka, dzielnicowy Posterunku Policji w Sterdyni asp. Radosław Plichta oraz inni przedstawiciele samorządu gminnego zaangażowani w organizację powstającego w Gminie Sterdyń Klubu Senior +.

Jako pierwszy głos zabrał asp. Radosław Plichta. Przedstawił najważniejsze zasady programu „Bezpieczny Senior”. Głównym celem prowadzonej kampanii jest ograniczenie liczby popełnianych przestępstw, zminimalizowanie ich skutków oraz uwrażliwienie społeczeństwa na fakt, że seniorzy stają się często ofiarami naciągaczy. Zostały poruszone popularne sposoby wyłudzania pieniędzy: sprzedaż/zakup bardzo drogich przedmiotów np. zakup garnków czy pościeli, oraz metoda „na wnuczka”. Starszy sierżant Dominika Rozbicka rozdała wszystkim obecnym na spotkaniu seniorom ulotki zawierające materiał informacyjny w jaki sposób unikać zagrożenia ze strony oszustów by nie stać się ofiarą przestępcy. Przedstawiona została również projekcja filmu opowiadającego o metodach oszustw stosowanych przez naciągaczy.

Następnie głos zabrała Grażyna Sikorska – Wójt Gminy Sterdyń. Poinformowała, że z myślą o seniorach zamieszkujących Gminę Sterdyń w marcu 2017 r. złożono wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o pozyskanie środków na utworzenie w naszej Gminie Klubu Senior +. Wniosek nasz został pozytywnie rozpatrzony, Gmina otrzymała dofinansowanie do realizacji zadania w wysokości 100 319,12zł. Cały koszt utworzenia Klubu Senior+ to kwota 130 996,27zł. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego „Senior +” na lata 2015-2020. Obecnie prace remontowe pomieszczeń tworzonego Klubu Senior + zbliżają się ku końcowi. Trwa zakup wyposażenia Klubu. Planuje się przekazanie działalności Klubu w struktury Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sterdyni. Klub Senior + rozpocznie swoją działalność w styczniu 2018 roku. Udział w zajęciach będzie bezpłatny.

Kolejne wystąpienie, Zastępcy Wójta Tomasza Rostkowskiego, dotyczyło spraw związanych z adaptacją nowych pomieszczeń które zostaną przekazane seniorom.

Powiedział, że w Klubie Senior + obecnie trwają prace remontowe które mają się zakończyć do grudnia 2017 roku. W Klubie mają znajdować się: pomieszczenie magazynowe, szatnia, kuchnia wyposażona w meble oraz podstawowy sprzęt niezbędny do przygotowania posiłków, pomieszczenie ogólnodostępne wyposażone w meble wypoczynkowe oraz telewizor, salka do ćwiczeń indywidualnych z drabinkami, materacami i roterami oraz drobnym sprzętem do ćwiczeń ruchowych i rehabilitacyjnych, WC dla niepełnosprawnych, prysznic oraz WC dla kobiet i mężczyzn. Klub wyposażony zostanie także w schodołaz z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo. Zastępca Wójta przedstawił także możliwości i korzyści dla Seniorów należących do gminnego Klubu Senior +.

Na koniec spotkania głos zabrała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesława Tymińska, która w podziękowała pani Krystynie Krysiak za ogromne zaangażowanie oraz wieloletnią i rzetelną pracę na rzecz Klubu Seniora.

Ideą utworzenia Klubu Senior + w Gminie jest zapewnienie osobom starszym aktywnego spędzania czasu wolnego w miłym towarzystwie, rozwijanie posiadanych zdolności i talentów. Zajęcia Klubu mają na celu zaktywizowanie i przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych, pozwolą wykształcić umiejętność aktywnego spędzania wolnego czasu oraz pogłębić wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Info / Fot.: GOPS w Sterdyni 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe