17
2020
2018-11-28

„BEZPIECZNI PO ZMROKU”


16 listopada odbyło się spotkanie z przedstawicielem służb mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim z panią policjant sierż. szt. Dominika Rozbicka. Podczas spotkania funkcjonariuszka policji szczególną uwagę zwróciła na pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych.  

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu. Pani Policjant podkreśliła, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Przypomniała, że zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

To kolejna bardzo ważna lekcja dla naszej młodzieży, która nie powinna być przez nikogo zlekceważona.
Sylwia Kosieradzka 
Fot. SP w Grochowie

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe