2
2020
2013-02-01

Bezpieczne ferie w powiecie


W poniedziałek dzieci z województwa mazowieckiego rozpoczęły ferie zimowe. Wiele z nich zostanie w domach, jednak część wyjedzie poza teren swojego zamieszkania.
Najczęściej są to miejscowości w górach. Najważniejsze jest, aby bezpiecznie tam dotarły i powróciły. Dlatego też policja i inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzać stan techniczny wyjeżdżających autokarów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu technicznego pojazdów lub warunków sanitarnych obozów, rodzice powinni zgłaszać je do odpowiednich służb. Apeluje o to między innymi Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Dotychczas do Kuratorium Oświaty w Warszawie wypłynęły 663 wnioski w sprawie organizacji wypoczynku. Trwają także wzmożone kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież na zimowiska. Podobnie jak w ubiegłych latach, policja oraz inspektorzy transportu drogowego zorganizowali stałe posterunki kontroli. Na terenie województwa mazowieckiego będą one funkcjonować m.in. w Warszawie (parking przy Torwarze), Radomiu (parking przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym), Ostrołęce (parking przed marketem przy ul. Witosa), Płocku (plac przed Teatrem Dramatycznym przy ul. Jachowicza i parking przy ogrodzie zoologicznym, ul. Norbertańska) i Siedlcach (parking przy „Novym Kinie”, ul. Wiszniewskiego). Inspekcje wykonywane będą również na prośbę rodziców w innych miejscach. Samochody będą sprawdzane m.in. pod kątem stanu technicznego, wyposażenia i właściwego zapakowania sprzętów oraz bagaży. Policja sprawdzi również trzeźwość kierowców, ich stan psychofizyczny oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Badanie trwa od 15 do 20 min, pod warunkiem, że jego wyniki nie ujawnią ukrytych usterek czy nieprawidłowości. Z kontroli sporządzany jest protokół potwierdzający stan techniczny pojazdu. Zauważamy, że z roku na rok takie kontrole  przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podróżujących - powiedział Rafał Batkowski, mazowiecki komendant policji w Warszawie. To, czy autokar został już skontrolowany, można sprawdzić dzwoniąc pod numer 112. Policjanci będą sprawdzać również dobór miejsc postoju w czasie podróży i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Ponadto, każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić go do kuratorium oświaty na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. Obiekty wypoczynkowe powinny spełniać surowe kryteria m.in. pod względem higieny, jakości żywienia i ochrony przeciwpożarowej. Dzięki internetowej bazie organizatorów, każdy rodzić może sprawdzić, czy zimowisko zostało zgłoszone do odpowiednich służb. Od 2011 r. dzieci (do 16 roku życia) przebywające na stokach narciarskich mają obowiązek używać w czasie jazdy kasku ochronnego.
W przypadku wątpliwości odnośnie warunków przebywania dzieci w innych województwach, można się kontaktować z właściwymi służbami na danym terenie.

OPR.LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe