7
2020
2017-08-08

Bezpieczna Przystań w Orzyszu


   W dniach 07 - 17 lipca około stu obozowiczów przeżywało harcerską  przygodę na Zgrupowaniu Obozów Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka. Już po raz trzeci zostało ono zorganizowane na terenie dawnego wojskowego ośrodka wypoczynkowego nad pięknym jeziorem Orzysz. Zgrupowanie nosiło nazwę Bezpieczna Przystań, w nawiązaniu do ubiegłorocznych wydarzeń, kiedy to po nawałnicy harcerze otrzymali wszechstronną pomoc ze strony jednostki wojskowej w Bemowie Piskim. W tym roku pogoda sprzyjała, a przed burzą harcerze mogli się schronić w hotelu, gdzie zostali zakwaterowani harcerze z drużyn Nieprzetartego Szlaku. Uczestnikami zgrupowania były: 9 Sokołowska Drużyna Harcerska Orlęta im. Szarych Szeregów, 92 SDH Żeńska NS Duchy Lasu im. Janusza Korczaka i 93 SDH Męska NS Duchy Lasu działające przy Zespole Szkół im Jana Pawła, 14 DH Sokoły z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Prostyni oraz dzieci i młodzież niezrzeszeni w ZHP.
   Komendantem zgrupowania była hm. Marianna Popławska, oboźnym pwd. Rafał Mikołajewski, a kadrę stanowili instruktorzy Hufca ZHP Sokołów Podlaski i osoby, które od lat współpracują z Hufcem: hm. Grzegorz Nowotniak, phm. Aneta Nowotniak, phm. Ewa Roguska, pwd. Marta Mroczkowska, pwd. Edyta Smolik,  dh. Adrianna Adamczuk,  dh. Elwira Paprocka i dh Przemysław Mroczkowski. Strzelanie i zajęcia z survivalu prowadził, jak co roku, dh Sławomir Szadorski. Ratownikiem był dh Michał Saczuk, funkcję magazyniera zgrupowania pełnił dh Marcin Zawadzki, księgowość zaś prowadziła dh. Katarzyna Zawadzka. Pyszne, domowe jedzenie przygotowywała dh. Krystyna Cegiełka, która od wielu już lat zarządza obozową kuchnią. 
   W sobotę obóz odwiedziła komendantka Hufca ZHP hm. Bożenna Hardej. Zaś w niedzielę do obozu zawitali dwaj księża: kapelan harcerzy Diecezji Drohiczyńskiej pwd. Paweł Pędzich i  pwd. Mariusz Kroll, którzy odprawili dla uczestników zgrupowania polową Mszę Świętą.
   Jak poinformowała hm. Marianna Popławska, w programie Zgrupowania nie brakowało atrakcji.  Tradycyjnie odbyła się wycieczka do Bemowa Piskiego, gdzie stacjonujący w jednostce żołnierze amerykańscy zaprezentowali swój wóz bojowy. Wielkie zainteresowanie harcerzy wzbudziło wyposażenie wozu, mogli przymierzyć żołnierskie kamizelki, dokładnie obejrzeć broń i zapoznać się z możliwościami bojowymi pojazdu. Z kolei nasi żołnierze, którzy przyjeżdżają na różne szkolenia do Obozowiska Orzysz, pokazali harcerzom działanie komory hiperbarycznej, a także zaprezentowali skoki do wody z rozpędzonej łodzi motorowej.
   W pogodne dni harcerze wyruszali do lasu na gry terenowe. Nie zabrakło musztry, zajęć z pierwszej pomocy, spartakiady obozowej i festiwalu piosenki harcerskiej.   
   Bardzo interesujący program p.t. „Przyjaciele z lasu” przygotowały drużyny Nieprzetartego Szlaku. Dzień Szyszki, Dzień Mrówki, Dzień Komara, Dzień Ptaka, Dzień Pająka, Dzień Mrówki, Dzień Myśliwego i Dzień Lasu – to hasła, które przyświecały realizowanym zadaniom. 
   Gdy pogoda dopisywała, obozowicze korzystali z kąpieliska i plaży. Przy mniej sprzyjającej aurze wybierali się do Orzysza na zwiady terenowe, zwiedzali Muzeum Wojska i Wojskowości Ziemi Orzyskiej. W ramach współpracy z Lokalną Grupa Działania „Mazurskie Morze Możliwości” popłynęli także kajakami rzeką Orzyszą. W sobotę 15 lipca uczestnicy zgrupowania wybrali się na pobliski poligon w Wierzbinach, gdzie odbywał się Militarny Piknik Rodzinny, w programie którego było widowisko o Walka Czołgów, jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Wzbudziło ono w oglądających wiele emocji. Można też było obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.   
   Czas spędzony na Obozowisku Orzysz szybko minął. Pełni wrażeń i zadowoleni z pobytu obozowicze powrócili do domów.
   Komenda Hufca i Komenda Obozu serdecznie zapraszają kadrę i obozowiczów wszystkich obozów oraz sympatyków harcerstwa na ognisko Wspomnienie wakacji, które odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18 °° przy Sokołowskim Domu Harcerza.J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe