17
2020
2017-08-22

„Bezpieczna Przystań” – II turnus


 W dniach 17-27 lipca odbył się II turnus Zgrupowania Obozów Harcerskich „Bezpieczna Przystań” Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.
Urocze miejsce bazy wojskowej „Obozowisko Orzysz” w Orzyszu nad Jeziorem Orzysz, atrakcyjny program oraz harcerskie namioty przyciągnęły na obóz nie tylko harcerzy, a hotelowe pokoje z łazienkami i widokiem na plażę i jezioro były wygodne dla harcerzy niepełnosprawnych i wielkim udogodnieniem dla ich opiekunów. Wśród uczestników znalazły się m.in. dzieci i młodzież niezrzeszona, harcerze z 20 DH Nieprzetartego Szlaku „Bużanie” z Domu Pomocy Społecznej ”Pomocna Dłoń” w Wirowie oraz z 22 DH „Pędziwiatry” z Zespołu Szkół w Jabłonnie Lackiej. Komendantką zgrupowania była dh. Renata Skwierczyńska, zastępczynią ds. programowych phm. Anna Kożuchowska – Kurylak, zastępczynią ds. organizacyjnych oraz pielęgniarką dh. Halina Chybowska, magazynierem dh Marcin Zawadzki, a oboźnym pwd. Rafał Mikołajewski. Komendantką obozu 22 DH Pędziwiatry była dh. Anna Zielińska, którą dzielnie wspierali dh Agnieszka i dh Sławomir Ołtarzewscy. Na czele obozu 20 DH NS „Bużanie” stanęła dh. pwd. Małgorzata Klepacka-Strzała wraz z dh. Barbarą Woźniak oraz dh. Moniką Kobus. Komendantką obozu „Leśna Szarańcza” była dh. Marianna Borowa, której pomagała dh. Elwira Paprocka. Zajęcia artystyczne dla harcerzy prowadził dh Adam Borowy. Pyszne, domowe jedzenie zapewniały dh. Krystyna Cegiełka i dh. Marzena Ilczuk.
Obozowicze uczestniczyli w zajęciach z technik survivalowych oraz strzelaniu z broni krótkiej i pneumatycznej, które prowadził dh. Sławomir Szadorski, zajęciach z technik harcerskich, grach nocnych, podchodach, ogniskach, kominkach, śpiewankach i Festiwalu Piosenki Obozowej. Uczyli się udzielania pierwszej pomocy od ratownika medycznego pwd. Adama Mazurka, korzystali z kąpieli i plażowania na pobliskiej strzeżonej, miejskiej plaży. Byli na wycieczce w bazie wojskowej w Bemowie Piskim, gdzie spotkali się z żołnierzami z Polski oraz USA i obejrzeli sprzęt wojskowy, zwiedzili Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu, wzięli udział w spływie kajakowym oraz pływali rowerkami wodnymi. Atrakcją był pokaz nurkowania, udzielania pierwszej pomocy oraz poranna zaprawa z żołnierską pieśnią na ustach, co specjalnie dla nich przygotowali nurkowie ze Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych PODWODNIK.
Przyrzeczenie Harcerskie złożyło 23 obozowiczów z 22 DH „Pędziwiatry”, odebrała je hm. Bożenna Hardej, która gratulując otrzymania krzyży harcerskich powiedziała m.in.: Noście te krzyże z dumą. Bądźcie zawsze harcerkami i harcerzami. Niech to niezwykłe wydarzenie, w nocnej scenerii lasu pod ugwieżdżonym mazurskim niebem, na zawsze zapisze się w Waszej pamięci.
Podczas obozu nie zapomniano o patronie Sokołowskiego Hufca: były gawędy, złote myśli, projekcja wzruszającego filmu „Korczak”, a 22 lipca, w 139. rocznicę urodzin Korczaka uroczysty apel. Komendantka Hufca przywiozła baner ze zdjęciem patrona z dziećmi i jego słowami „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej" oraz, na pamiątkę nagradzania dzieci przez „Starego Doktora”, cukierki i balony ze specjalną dedykacją i życzeniami. Opowiedziałao tymWielkim Przyjacielu dzieci i wzorem patrona wygłosiła pogadankę wychowawczą na temat dobrego zachowania, szacunku dla dorosłych.
Jak podkreśla Komendantka II turnusu, dzieci i młodzież mieli okazję zintegrować się z harcerzami z 20 DH NS Bużanie z DPS w Wirowie oraz z dziećmi ze środowiska. Wszyscy uczyli się współdziałania w grupie. Obozowicze udowodnili, że każdy człowiek jest ważny. Rozwijali się społecznie, nawiązując koleżeńskie relacje z wcześniej nieznanymi osobami. Udowodnili, że wiele rzeczy mogą robić sami. Podczas pobytu wdrażali koncepcje Janusza Korczaka. Kadra natomiast idąc śladami Doktora pochylała się nad każdym obozowiczem, próbując sprostać jego potrzebom. Turnus był doskonałą okazją do wspierania kreatywności jego uczestników, promocji aktywnego trybu życia, uświadomienia młodym ludziom, jak ważne są pasje i zamiłowania w życiu każdego człowieka. Obozowe dni minęły bardzo szybko. Zostały po nich wspaniałe wspomnienia oraz wiele zdjęć, do których uczestnicy będą często wracać. Wszyscy z łezką w oku opuszczali Obozowisko Orzysz, patrząc na kwaterkę składającą harcerskie namioty, a harcerze z Wirowa z żalem opuszczali przestronne apartamenty hotelowe.
Uczestnicy i kadra obozów serdecznie dziękują Komendzie Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskimi na czele z dh. hm. Bożenną Hardej za piękny pobyt w „Bezpiecznej Przystani”. Obóz był czasem aktywnego wypoczynku, radosnej zabawy, zgłębiania harcerskiej wiedzy, twórczej pracy oraz nawiązania nowych przyjaźni i przeżywania niezapomnianych przygód, które na długo zostaną w pamięci jego uczestników oraz kadry. Komendantka Hufca składa serdeczne podziękowanie Komendzie i Kadrze Zgrupowania Obozów za okazane serce dzieciom i młodzieży powierzonej przez rodziców pod całodobową opiekę w warunkach obozowych oraz grupie kwatermistrzowskiej za wielki wkład pracy podczas budowy leśnego domu - rozstawienia i złożenia obozu.
Przypomnijmy, że 25.08.2017 r. o godz. 18.00 przy Sokołowskim Domu Harcerza odbędzie się Ognisko „Wspomnienie wakacji”, na które Komenda Hufca serdecznie zaprasza.J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe