17
2020
2013-03-22

Bezpieczeństwo jest najważniejsze


Jednym z tematów ostatniej sesji rady powiatu sokołowskiego było sprawozdanie na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu w roku 2012. Przedstawił je komendant KPP w Sokołowie Podlaskim, mł. insp. Wiesław Nasiłowski.
Jak powiedział komendant W. Nasiłowski w ubiegłym roku KPP w Sokołowie Podlaskim posiadała stan etatowy 106 policjantów, w tym 4 wakaty. W skład jednostki wchodzą: Wydział Kryminalny, Wydział Prewencji, Referat Ruchu Drogowego, Zespoły wspomagające oraz Posterunki Policji w Kosowie Lackim, Repkach, Sterdyni z Zespołami Prewencji w Jabłonnie Lackiej i Sabniach.
- W 2012 roku Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie realizowała zadania wynikające z priorytetów Komendanta Głównego Policji, Strategii Wojewódzkiej Policji Mazowieckiej oraz rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” – stwierdził komendant powiatowy. Wzrosła, w porównaniu z rokiem 2011 wykrywalność przestępstw, z 938 do 1145 co stanowi ponad 85 % - Wskaźnik zagrożenia na 10 tysięcy ludności wynosi w powiecie 49,94, przy średniej wojewódzkiej 81,87. Zwiększyła się wykrywalność przestępstw związanych z rozbojem, kradzieżą mienia, kradzieżami samochodów, wzrosła liczba przestępstw gospodarczych z 66 do 129, jak również przestępczości korupcyjnej. Dużym problemem jest wzrost przestępczości związanej z narkotykami. W ubiegłym roku stwierdziliśmy 164 takie przypadki. Po zlikwidowaniu jednej grupy zajmującej się tym procederem, w niedługim czasie powstaje nowa. Ogólna kwota nałożonych mandatów w 2012 roku to 1.092.850 złotych – powiedział Wiesław Nasiłowski. Ważnym zadaniem w działaniach policji jest podniesienie efektywności w zakresie zabezpieczenia imprez masowych. W roku 2012 na terenie Komendy odbyła się jedna impreza masowa pn. „Lato z Topazem”, z udziałem około 1.500 osób. Nie zanotowano naruszeń prawa. Zabezpieczono również imprezy plenerowe w Bielanach, Repkach, Sabniach, Sterdyni, Powiatowe Dożynki w Jabłonnie Lackiej, XI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne w Sokołowie Podlaskim, a ramach EURO 2012 w Sokołowie mobilną strefę kibica. Zabezpieczono także piesze pielgrzymki na Jasną Górę i Świętą Górę Grabarkę oraz uroczystości z okazji koronacji Matki Bożej w Łazówku.
Na terenie muzeum w Treblince policjanci KPP w Sokołowie zabezpieczyli przyjazd 145 wycieczek, w których wzięło udział 37.676 osób. Do zabezpieczenia zaangażowano 172 policjantów, którzy przepracowali łącznie 718 godzin i przejechali 7.558 km. – Ważnym zadaniem jest optymalne wykorzystanie sił i środków będących w dyspozycji dyżurnego, zapewniających prawidłową obsługę zdarzeń. W naszym przypadku średni czas reakcji za zgłoszenie w terenie wiejskim to około 12 minut, w miejskim niewiele ponad pięć minut. Priorytetem jest zwiększenie liczby policjantów na drodze. Obecnie Referat Ruchu Drogowego liczy 12 etatów policyjnych. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 272 nietrzeźwych kierujących. Co roku prowadzimy wzmożone działania na drogach między innymi - Bezpieczne Ferie, Prędkość – Pasy, Bezpieczne Weekendy, Znicz, Bezpieczne Święta. W ubiegłym roku zanotowano wzrost wypadków ze skutkiem śmiertelnym -  było 12 zabitych. Przyczyny wypadków są niezmienne - niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie – stwierdził mł. insp. Wiesław Nasiłowski. I dodał: - W bieżącym roku najważniejszymi zadaniami dla nas są ograniczenie ilości wykroczeń związanych z wybrykami chuligańskimi i zakłóceniem spokoju publicznego, a także zwiększenie aktywności w ujawnianiu przestępczości gospodarczej, korupcyjnej i narkotykowej. Ważne jest podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i ograniczanie ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz zwiększenie bezwzględnej liczby policjantów kierowanych do służby ruchu drogowego, patrolowej i obchodowej. Dodam do tego również współpracę z samorządem w celu poprawy bezpieczeństwa, podejmowanie wspólnych działań profilaktycznych oraz rozbudowę monitoringu na terenie Sokołowa. Radni powiatowi przyjęli informację komendanta powiatowego policji.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

W Sokołowie, jak kawki gdaczą,połowa policjantów służy do mszy,to więcej niż słudzy kleru, a w Siedlcach to dopiero jest droga krzyżowa. Tam są zapisy w kruchcie z uczestnictwa w maszach,naradach i spowiedziach.

Marek z Siedlec
2013-03-27 21:35:15

Jak się nie ma poparcia kurii i parafi to awansu nie ma,o stanowisku nie mówiąc,a o przyjęciach nie decyduje ten gościu na fotce tylko facet w kiecce. Tako to nieobywatelska milicyja.

kapral
2013-03-25 15:22:25

Jutro na poranną msze proszę się nie spóźnić.

v43
2013-03-24 19:44:21

Palme i do kruchty po wytyczne.To nie policja, to ministranci w mundurkach.

kil
2013-03-24 12:02:12

Straszno i śmieszno!.Na plebanie generale.

ministrant
2013-03-23 14:15:41
Strona 1/1


Dane kontaktowe