17
2020
2011-12-23

Betlejemskie Światło Pokoju jest w Sokołowie


15 grudnia w akademickim kościele Św. Anny w Warszawie kilkunastoosobowa reprezentacja Hufca ZHP Sokołów Podlaski uczestniczyła we Mszy świętej połączonej z uroczystym przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju harcerkom i harcerzom Chorągwi Białostockiej, Mazowieckiej i Stołecznej. Licznie zgromadzone delegacje hufców powitał rektor kościoła Św. Anny ks. Jacek Siekierski, nabożeństwu przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, był też obecny kardynał Kazimierz Nycz.

Podczas Mszy odczytano list kapelana ZHP hm. Ronalda Kasowskiego, który nawołując harcerzy do głębokiego przemyślenia idei tegorocznej akcji zamkniętej w haśle „Światło, które prowadzi" napisał między innymi: „W roku zamknięcia obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia ruchu harcerskiego na ziemiach polskich mamy przyjąć i ponieść dalej światło z Betlejem, przekazując je innym ludziom.[…] W świecie nas otaczającym, gdzie często pogarda wobec innych staje się płaszczyzną podkreślania wartości własnych działań, czy to w polityce, czy relacjach społecznych, bądź świadome plasowanie się ponad innych, niejednokrotnie przybierające postać „wyścigu szczurów”, dla nas harcerzy powinno być inspirującym wyzwaniem do troski o każde autentyczne dobro. Harcerski styl życia i wierność naszym ideałom musi stawać się naszą siłą i źródłem przeświadczenia, aby świecić przykładem, wznosząc się w przestworza, niosąc ze sobą wieść, że być harcerzem chcesz”. Piękną oprawę muzyczną liturgii zapewnił harcerski zespół wokalno – instrumentalny „Pod Górę” z Hufca Legionowo.

Po Mszy świętej przedstawiciele poszczególnych Hufców odbierali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy. Następnie na wieży widokowej obok kościoła, Światło z Betlejem w asyście pochodni zostało pokazane przybyłym mieszkańcom Warszawy. Uroczystość zakończyło zawiązanie tradycyjnego harcerskiego kręgu i śpiew pieśni „Bratnie słowo”. Można było się poczęstować tradycyjnym wigilijnym barszczem oraz pasztecikami, ale harcerze z Sokołowa wybrali wieczorny spacer na Rynek Starego Miasta, przejście przez Barbakan i wzdłuż murów obronnych starej Warszawy. Tam, przy pomniku Małego Powstańca, byli świadkami jeszcze jednego wzruszającego wydarzenia – przyrzeczenia harcerskiego jednej z warszawskich drużyn. Po przywiezieniu BŚP do naszego miasta było ono roznoszone do różnych instytucji i kościołów w Sokołowie i okolicach jako żywy symbol pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec wybrane wśród dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia i przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Przez Kraków i Jasną Górę BŚP rozprzestrzenia się po całej Polsce.

J.O.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe