43
2019
2019-06-06

Będzie winda w DPS w Wirowie


We wtorek 4 czerwca 2019 r. w Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego w Warszawie podpisano umowę na budowę szybu i montażu windy zewnętrznej w Domu Pomocy Społecznej w Wirowie. Środki w kwocie 150 tys. zł. pochodzą z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i stanowią 50 % kosztów inwestycji.

Samorząd Województwa Mazowieckiego na remonty placówek rehabilitacyjnych przeznaczył prawie 5,2 mln zł. Dofinansowanie otrzymało osiem obiektów, w których są rehabilitowane osoby z niepełnosprawnościami. Wśród beneficjentów znalazł się powiat sokołowski. Umowę na realizację projektu „Zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie dostępu do pomieszczeń rehabilitacyjnych poprzez budowę szybu i montaż windy zewnętrznej w Domu Pomocy Społecznej w Wirowie” podpisali: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska oraz Wicestarosta Ryszard Domański. Porozumienie zostało zawarte po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego w roku ubiegłym.

Dom Pomocy Społecznej w Wirowie mieści się w zabytkowym poklasztornym budynku dwukondygnacyjnym i nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ośrodku przebywa około 100 osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, osoby mające problem z poruszaniem się oraz osoby starsze. Pokonanie schodów prowadzących do sal rehabilitacyjnych jest dla nich dużym problemem. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w DPS powstanie winda zewnętrza, która zniweluje poważną barierę architektoniczną. Wszyscy mieszkańcy DPS będą mieć jednakowy dostęp do gabinetów rehabilitacyjnych oraz sal do zajęć terapeutycznych, psychologicznych, edukacyjnych i szkoleniowych. Inwestycja znacznie przyczyni się do poprawy jakości ich życia, integracji społecznej i ułatwi codzienne funkcjonowanie. Winda będzie szczególnym ułatwieniem dla mieszkańców poruszających się na wózkach inwalidzkich, korzystających z balkoników, a także osób leżących.


Oprac. Katarzyna Dybowska
Fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe