2
2020
2011-03-03

Będzie likwidacja szkoły, ale…


Rada Gminy Jabłonna Lacka przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Czekanowie. Ostateczna decyzja o tym, czy placówka zniknie z mapy w tym, czy w przyszłym roku – ma zapaść w maju.

O sprawie likwidacji szkoły w Czekanowie głośno było na sesji w styczniu. Teraz jednak temat wrócił w formie projektu uchwały o zamiarze likwidacji placówki. Na sesji zorganizowanej w piątek 25 lutego w gabinecie wójta w urzędzie gminy było tłoczno, gorąco a dyskusja trwała ponad dwie godziny.

Znajdźmy kompromis
Przewodniczący Stanisław Strzała odczytał projekt uchwały. Mowa w nim o zamiarze likwidacji szkoły z dniem 31 sierpnia tego roku. Przyczyna – mała liczba uczniów. – To nie jest uchwała ostateczna ani całkowita likwidacja. Do sprawy wrócimy w maju, wtedy będziemy decydować – przekonywał przewodniczący.
- Mam prośbę, byście państwo nie podejmowali dziś tej uchwały – apelował do radnych dyrektor szkoły w Czekanowie Mieczysław Dziadkowski. – Prosimy o kompromis taki, jaki miał miejsce w Sabniach, przy okazji likwidacji szkoły w Niecieczy. Mądra rada służy mieszkańcom, dlatego proszę – przełóżcie temat. Dajcie nam jeszcze ten rok na przygotowanie się do przejęcia szkoły przez stowarzyszenie. Wspólnie odwiedzimy niepubliczne placówki, będziemy rozmawiać, przygotowywać się. Rozumiemy, że trzeba szukać oszczędności. Ale czy 4 przyczepy żwiru albo trzy wyremontowane przepusty warte są tego, by zamykać szkołę w Czekanowie – pytał dyrektor.

By nie gasić światła
W długiej dyskusji głos zabierali mieszkańcy Czekanowa, dyrektor szkoły, radni, wójt. Padło szereg argumentów z obu stron.
- Nie chcemy likwidować, ale przekształcić trzy małe szkoły w gminie w placówki niepubliczne – przekonywał wójt Wiesław Michalczuk. – Ta uchwała nie przesądza o likwidacji szkoły w Czekanowie od września tego roku. Chcemy jednak, byście państwo się zmobilizowali i postarali o przejęcie placówki jeszcze w tym roku. Na pewno będziemy rozmawiać, a uchwała nie jest ostateczna. Ale jeśli jej nie podejmiemy, to państwo przestaniecie się tym tematem zajmować. A gmina jest w trudnej sytuacji finansowej. Na oświatę wydajemy rocznie 2,8 mln zł. Trzeba robić wszystko, by gminę postawić na nogi, by za kilka lat nie okazało się, że jesteśmy tymi, którzy będą wszystko zamykać i gasić światło.
Wójt zapewnił, że wraz z radnymi, dyrektorami szkół i pracownikami urzędu, przyjrzą się jeszcze finansom oświatowym w gminie.

Pomożecie?
- Staramy się o przekształcenie tej szkoły w niepubliczną, prowadzoną przez stowarzyszenie – mówił z kolei sołtys Czekanowa Jarosław Siemieniak. – Ale potrzebujemy na to czasu. W celach działalności stowarzyszenia nie mamy prowadzenia szkoły, to podstawowa rzecz, jaką trzeba zmienić. Możemy nie zdążyć do września. A kolejna sprawa – przejęcie trzeba dobrze przygotować, znaleźć sponsorów, którzy pomogą nam w utrzymaniu placówki. Nie będziemy mieć na to czasu. Może nam się udać przejąć placówkę od września, ale nie zdołamy zabezpieczyć jej finansowego utrzymania w ostatnich miesiącach tego roku. Subwencja to za mało.
- Jeśli przejęcie szkoły przez stowarzyszenie da gminie oszczędności, to myślę, że nie będzie problemu, by znaleźć fundusze na dofinansowanie placówki w mniejszej kwocie. Nie zależy nam na tym, by stowarzyszenie szkołę przejęło i szybko okazało się, że nie daje sobie rady. Po to są przygotowania i rozmowy, by takiej sytuacji uniknąć – mówił wójt.
W głosowaniu za likwidacją szkoły opowiedziało się 6 radnych, 3 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Uchwała została przyjęta.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Suchecki nie jest za likwidacją żadnej z małych placówek oświatowych. Szkoła w Czekanowie jeszcze za kadencji wójta seniora powołała stowarzyszenie w celu przekształcenia swojej placówki. Żeby to przekształcenie jednak nastąpiło musi być likwidacja, bo innej możliwości prawnej póki co nie ma. Z kolei w Zespole Szkół w Jabłonnie Lackiej jest zbyt ciasno,a dzieci uczą się na dwie zmiany itp,itd. Budynek szkolny jest w sam raz dla gimnazjum, bo ono musi znajdować się w miejscowości siedzibie UG. Podstawówki takich wymagań spełniać nie muszą. Żadnych stołków nikt nikomu nie obiecywał i nikt po nikim ich nie oczekuje. Głosowałem na pana Romańczuka, ale reguły demokracji są takie ,że należy zaakceptować każdego wójta, dać mu szansę i nie podstawiać nogi na starcie, gdy nie robi nic złego, a np. potrafi w sobotę w gumowcach przyjechać, by sprawdzić co się dzieje w ościennej wsi.

Krzysztof Suchecki do "Mieszkanki" i innych podobn
2011-03-09 17:05:06

W dzisiejszych czasach wszyscy oszczedzac kaza tylko nie nie zaczynaja sami od sie poczawszy od sejmu a skonczywszy na soltysie.Ludzie sa sami sobie winni zostawiajac starego wujta na kolejna kadecje tylko po to zeby teraz mial wyzsza emeryture ktory sie tlumaczyl ze pracy nie znajdzie i brakuje mu kolejnej kadencji do emeryturki.To tak jak by niewidomy pilotowal samolot. OBUDZ SIE NARODZIE.Teraz gdy jest WOJT z krwi i kosci z gminy to sie powinno zmienic na lepsze lecz nie szybko bo jest nieudolne i nie douczone otoczenie ktore umie doic krowy i nic po zatym a i dlugi sa do splaty.

mieszkaniec
2011-03-05 16:41:48

Pan Wójt liczy,że gmina się wzbogaci kosztem dzieci z Czekanowa, anawet wystarczy na stołek wice wójta.Proponuje kandydata z Dzierzb, ktoremu marzy się zlikwidowanie Szkoły Podstawowej w Jabłonnie L. Zastanawia mnie też to dlaczego szturmem nie ruszyli po podwyżki sprzątaczki i kucharki bo gmina teraz dopiero jest bogata.Dlaczego Rodzice i Nauczyciele z Jabłonny nie złożyli stosownego protestu. Czy naprawdę Wasza szkoła działa nie zgodnie z prawem i nie spełnia warunków. A mimo to Rada chce umieścić tam wszystkie dzieci z pozostałych szkół. Zatroskana Obserwatorka


2011-03-05 15:43:28

Czekanów to społeczność lokalna,która w najtrudniejszych chwilach umiała być bardzo odważna. Przykład Państwa Pietraszków z II wojny św.A tym ,którzy cieszą się z likwidacji szkoły w Czekanowie niech nie zapominają ,że ich czeka to samo, nie pomoże przewodniczący rady z Bujał, ani p, Suchecki z Dzierzb to Wasze pozorne cieszenie się.Mieszkanka


2011-03-04 20:13:12

Jak to dobrze ze przewodniczacy rady pochodzi z Bujal. Czekanow znika Bujaly zostaja. Lokalny patriotyzm.

kazik
2011-03-04 10:54:01
Strona 1/1


Dane kontaktowe