17
2020
2013-11-22

Będzie huczny jubileusz


OSP w Repkach wielkimi krokami zbliża się do swojego wspaniałego jubileuszu. W 2018 roku minie 100 lat, od kiedy jednostka przyjęła zorganizowaną formę. Początki straży sięgają jednak już 1912 roku. 

Na początku wyposażenie straży było bardzo skromne - drewniana szopka, drewniane i żelazne beczki, wozy konne i konie udostępniane przez członków straży. W 1926 roku wybudowano pierwszą remizę i wykopano zbiornik, którego boki były wyplecione faszyną (rózgami). 
Krótka przerwa w działalności straży to okres początku II wojny światowej, ale już w 1940 roku strażacy skompletowali skromny sprzęt i służyli pomocą i ratunkiem mieszkańcom. W 1946 roku wybudowano lepszy zbiornik, w roku 1958, w miejsce starej, została wybudowana nowa remiza, natomiast pierwszy samochód jednostka zakupiła  z  własnych funduszy w 1952 roku. Strażacy, by mieć środki na swoją działalność, organizowali zabawy, zbiórki wśród mieszkańców typu: „po kolędzie”, „Herody”, „po Cyganach” oraz wystawiali przedstawienia  zwane „komedyjkami”. W latach 60-tych XXw. w remizie strażackiej działało kino.
Przez wszystkie lata straż pożarna w Repkach rozwijała się bardzo prężnie dzięki strażakom  - ochotnikom, którzy nie szczędzili wysiłków i czasu, by służyć mieszkańcom i pomagać w czasie zagrożeń. Pierwszym prezesem straży był właściciel majątku w Mołomotkach - Bolesław Zawadzki, a po nim kolejno funkcje prezesa sprawowali: Tadeusz Dernałowicz - właściciel majątku w Repkach, Józef Kuc, Stanisław Żałobka, Witold Żałobka i obecnie Jan Stasiuk.
 
Komendantami i naczelnikami jednostki byli kolejno: Paweł Czorniej, Adam Żałobka, Stanisław Stasiuk, Stanisław Żałobka, Kazimierz Paczuski, Ludwik Bartosiak, Stanisław Chałupka, Stanisław Steć, Feliks Stasiuk, Jan Stasiuk i obecnie Grzegorz Sosna.
Obecnie OSP w Repkach liczy 39 członków zwyczajnych i 9 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także 7 członków honorowych i 4 wspierających. Dzięki środkom zewnętrznym, w 2011 roku remiza została wyremontowana i odnowiona, a plac wokół dobrze i estetycznie zagospodarowany, co zwiększa atrakcyjność strażnicy.
 
Współczesność ukazuje repkowskich strażaków jako prężny i ambitny zespół, który chętnie podejmuje nowe wyzwania. 
W związku z przynależnością do KSRG uczestniczy w wielu akcjach mniej lub bardziej niebezpiecznych. Ochotnicy, więc i pasjonaci pożarnictwa, oprócz podstawowego obowiązku ochrony życia i mienia, czynnie włączają się w organizację imprez kulturalnych, np. gminnych festynów ludowych, współpracują z miejscową szkołą, rokrocznie przeprowadzając zajęcia o bezpieczeństwie i pracy strażaka zarówno z najmłodszymi uczniami, jak i starszymi.
Co roku przeprowadzane są gminne ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w których repkowska straż aktywnie uczestniczy.
OSP Repki, największa gminna jednostka, może pochwalić się uczestnictwem w akcjach społecznych na rzecz szerzenia kultury i edukacji młodzieży szkolnej.
Obecnie we władzach OSP Repki znajdują się druhowie: Zarząd: prezes: Jan Stasiuk, wiceprezes - naczelnik - Grzegorz Sosna, wiceprezes - Antoni Adamczuk, zastępca naczelnika - Tomasz Mazur, skarbnik - Andrzej Stasiuk, sekretarz - Witold Olszewski, kronikarz - Teresa Stasiuk, gospodarz - Ludwig Łukasiuk. Komisja rewizyjna w składzie: przewodniczący - Piotr Pankiewicz, sekretarz - Zbigniew Jachimiak, członek - Piotr Pingwara.
 
Wszystkich, którzy chcą odtworzyć tą wspaniałą historię straży prosimy o kontakt z władzami OSP. Niech ten Jubileusz będzie wielkim świętem dla tych starszych i tych najmłodszych ochotników, którzy poświęcając swój prywatny czas, spieszą z pomocą innym.
 
KPP SOKOŁÓW

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe