17
2020
2019-07-02

Będzie dotacja na remont kościoła w Zembrowie


Na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni przyznali dofinansowania na prace remontowe i konserwatorskie 83 mazowieckich zabytków. Z takiego wsparcia skorzysta również Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie.

W ciągu miesiąca zgłoszono aż 172 wnioski na prace konserwatorskie, restauratorskie, badania architektoniczne, wykonanie dokumentacji czy roboty budowlane. Radni postanowili przyznać dofinansowanie 83 zabytkom na łączną kwotę 6 mln zł. Wśród wybranych projektów znalazła się renowacja odtworzeniowa pokrycia dachu na kościele w Zembrowie gm. Sabnie. Na ten cel parafia otrzyma wsparcie w kwocie 130 000, 00 zł.

Murowany kościół w stylu neoromańskim został wzniesiony w latach 1902-1905, według projektu architekta Kazimierza Zajączkowskiego. Budowę rozpoczęto w maju 1902 roku dzięki staraniom i fundacji dziedziców Sterdyni i Ceranowa – Ludwika Górskiego i jego żony Pauliny z Krasińskich. W tym samym roku, z upoważnienia władz diecezjalnych, ówczesny proboszcz ks. Eugeniusz Woyciechowski poświęcił kamień węgielny. W 1905 roku odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Dokonał jej biskup lubelski i administrator diecezji podlaskiej ks. Franciszek Jaczewski.

Proboszczem parafii jest od 2013 roku ks. dr Piotr Arbaszewski, a należą do niej miejscowości: Hołowienki, Hołowienki-Kolonia, Kurowice, Kurowice-Kolonia, Paderewek-Kolonia, Sewerynówka, Stasin, Wymysły oraz Zembrów.


KDC 
Fot. UG Sabnie

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe