42
2019
2016-03-07

Baza LPR coraz bliżej...


Do końca 2017 r. w Sokołowie Podlaskim powstanie  Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego.

Środki na jej budowę pochodzić będą z budżetu województwa mazowieckiego. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy 6 mln zł (blisko 2,3 mln zł w 2016 r. i ponad 3,7 mln zł w 2017 r.). Umowę w tej sprawie podpiszą jutro (8 marca) marszałek Adam Struzik i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski.

Inwestycja będzie przebiegać w dwóch etapach. W ramach pierwszego do końca września 2016 r. powstanie baza tymczasowa. Koszty tego przedsięwzięcia pokryje SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach tego etapu zostaną już też wybudowane niektóre elementy bazy docelowej: strefa końcowego podejścia i startów śmigłowca (FATO) i ogrodzenie. Te elementy, jak również opracowanie  dokumentacji projektowej i rejestracyjnej bazy zostaną sfinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego.
 
Budowa bazy docelowej ma zakończyć się w 2017 r. W ramach projektu zostaną wybudowane m.in. hangar, zaplecze operacyjno-socjalne, stacja paliw czy płyta przedhangarowa z dwoma miejscami postojowymi. Zakupione zostanie także wyposażenie medyczne i warsztatowe. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetu województwa.
 
Baza będzie działać w godzinach 7.00-20.00. W skład zespołu ratownictwa medycznego wejdą: pilot, lekarz i ratownik medyczny.
 
Baza w Sokołowie Podlaskim to jedna z czterech nowych lokalizacji. Tworzenie nowych baz ma służyć przede wszystkim poprawie dostępności do śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego w wybranych rejonach Polski. Chodzi zwłaszcza o te obszary, które nie są aktualnie objęte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym lotniczego pogotowia ratunkowego. W praktyce przełoży się to na skrócenie czasu udzielenia pomocy medycznej w przypadku nagłego zdarzenia oraz przetransportowania osób poszkodowanych do szpitala.
 
Urząd Marszałkowski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe