17
2020
2017-09-13

ASF w Gminie Korczew


W ostatnich dniach sierpnia na terenie gminy Korczew, sąsiadującej z powiatem sokołowskim, odnotowano dwa ogniska ASF. Rolnicy i przedsiębiorcy z naszego powiatu są zaniepokojeni sytuacją.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, na terenie powiatu siedleckiego dochodzi do kolejnych odnotowań ognisk afrykańskiego pomoru świń. Tym razem obecność wirusa stwierdzono niebezpiecznie blisko granic naszego powiatu. W gminie Korczew ogniska ASF potwierdzono w miejscowościach Góry i Drażniew. Pierwsze gospodarstwo utrzymywało 27 świń, a drugie 6. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, zwierzęta uśmiercono, a następnie zutylizowano.
W dniu 1 września Wojewoda Mazowiecki wydał w związku z tym specjalne rozporządzenie. Określił w nim obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W powiecie sokołowskim zagrożona jest gmina Repki, a w szczególności miejscowości Frankopol, Rudniki, Czaple i Andrelewicze. Na obszarze tym zabrania się wywożenia świń oraz ich materiału biologicznego z gospodarstw, a także transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych. Do przewozu trzody chlewnej wymagane jest odpowiednie zezwolenie miejscowego powiatowego lekarza weterynarii. Zakazuje się także organizacji wystaw, targów, pokazów i konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych. Osoby zajmujące się hodowlą oraz transportem trzody chlewnej zobowiązane są do zachowania zasad higieny, a w szczególności odkażanie rąk oraz obuwia. Należy także zadbać o oczyszczanie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach także dezynsekcję, środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt. W przypadku stwierdzenia choroby zwierzęcia, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o niekupowanie świń z niewiadomego źródła oraz utrzymywanie swojej trzody w sposób wykluczający kontakt z dzikami. Wskazane jest także wyłożenie mat nasączonych środkiem dezynfekującym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń inwentarskich w których utrzymywane są świnie. Zabronione jest także karmienie świń zielonką bądź używania jako ściółki dla świń tegorocznego siana lub słomy.
W związku z dużym zagrożeniem wirusem ASF na terenie powiatu sokołowskiego wracają kontrole gospodarstw. Powiatowy Lekarz Weterynarii będzie sprawdzał czy zalecenia Wojewody Mazowieckiego są przestrzegane przez ich właścicieli. Kontrolom policyjnym będą podlegać targowiska i drogi do nich prowadzące. Działania te maja na celu wyeliminowanie nielegalnego obrotu trzodą chlewną. Posterunki policji powstaną także na mostach w Nurze i Frankopolu.
Afrykański pomór świń jest zagrożeniem nie tylko dla gospodarzy. Sytuacją zaniepokojeni są także pracownicy Sokołowskich Zakładów Mięsnych. Jeśli wirus dotrze do naszego powiatu, wielu z nich może stracić pracę. Jak informuje Dyrektor przedsiębiorstwa, w pierwszym rzucie może to być nawet około 500 osób z 1600 tam pracujących.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe