Realizacja projektu „Międzynarodowa mobilność. Zespół Szkół w Repkach poznaje Grecję!”

28th Jun 2024

Zespół Szkół w Repkach realizuje projekt „Międzynarodowa mobilność. Zespół Szkół w Repkach poznaje Grecję!” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, NUMER UMOWY – 2022-2-PL01-KA122-SCH-000100124, w terminie 01.11.2023 – 31.10.2024 r. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy współpracy z partnerską szkołą IEI.E.K LYDIA KEK SCHOOL w Grecji, w której przebywaliśmy od 19.05. 2024 r. do 01.06.2024 r .
Grupa 30 uczniów z klas ósmej siódmej wraz z 4 opiekunami odbyła długą podróż przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną do Grecji, by spędzić tam wyjątkowe 12 dni.Na czas realizacji programu uczestnicy przebywali w hotelu Dafni Plus w miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w obowiązkowych zajęciach przygotowawczych, które obejmowały kursy językowe, zajęcia kulturowe oraz pedagogiczne. Przygotowywali również prezentacje w języku angielskim promujące naszą szkołę, region i kraj i ćwiczyli nasz narodowy taniec - polonez.
Celem programu jest podniesienie kompetencji w zakresie wielojęzyczności, kompetencji cyfrowych i obywatelskich, kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się. Cel został osiągnięty dzięki realizacji zajęć w szkole partnerskiej oraz poznawaniu Grecji podczas wycieczek. Podczas pobytu uczniowie realizowali zajęcia w szkole partnerskiej z zakresu: nauki języka angielskiego i greckiego, rysunku, historii, tradycjii kultury Grecji, zajęć z informatyki i robotyki, flory i fauny greckiej, brali udział również w zajęciach sportowych. Uczestniczyli również w warsztatach kulinarnych, na których, pod fachowym okiem szefa kuchni, samodzielnie przygotowywali tradycyjne greckie potrawy. Najciekawsze z nich zostały umieszczone w nietypowej książce kucharskiej. Podczas lekcji muzyki nauczyli się słów piosenki Sirtaki. W ramach realizacji programu nasi uczniowie nauczyli się również kroków greckiego tańca narodowego Sirtaki, który popularnie jest nazywany również Zorbą.. Pobytowi w Grecji towarzyszył bardzo bogaty program kulturowy,który miał na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat tradycji i historii Grecji: Nasi uczniowie odwiedzili:
 miasteczko Litochoro z wąwozem prowadzącym do Łaźni Afrodyty przy Wodospadzie Zeusa,
 ruiny zamku i osady w Platamonas,
 Palaios Panteleimon – niewielka wioska, położona na wschodnim zboczu masywu Olimpu, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże,
 Meteory - jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie z 16 monastyrami,
 wodospad Agia Kori,
 rejs statkiem na wyspę Skiathos, a także plażowanie i kąpiele na jednej z najpiękniejszych plaż o nazwie Koukounaries ze złotym piaskiem,
 Paralia - piękne nadmorskie miasteczko, ​
 Starożytny amfiteatr w Dion, gdzie nasi uczniowie odtańczyli nasz taniec narodowy polonez- bardzo przejmujące i podniosłe wydarzenie,
 Leptokarię, gdzie mieli możliwość zrobienia zakupów na tradycyjnym, greckim targu.
Podczas wszystkich wycieczek uczniowie mieli okazję podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale także poznać faunę i florę Grecji. Przy każdej nadarzającej się okazji robili zdjęcia roślinom i zwierzętom. Efektem tych działań jest zielnik w formie cyfrowej oraz prezentacje multimedialne o faunie i florze greckiej. W wolnych chwilach uczniowie integrowali się z greckimi rówieśnikami podczas codziennych zajęć sportowych na plaży i w basenie oraz licznych wyzwań sportowo-tanecznych, takich jak: piłka nożna, siatkówka, gry sprawnościowe, dyskoteka.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie podnieśli poziom posługiwania się językiem angielskim, przełamali barierę językową, poszerzyli wiedzę w zakresie kompetencji przyrodniczych. Rozwinęli również wiedzę na temat wykorzystywania nowych technologii cyfrowych w codziennym życiu , poszerzyli swoje horyzonty dzięki poznaniu kultury i tradycji mieszkańców Grecji - obyczaje, tańce, piosenki, kulinaria, zabawy, a także posiedli umiejętności radzenia sobie ze stresem i większe poczucie własnej wartości.
Na zakończenie mobilności uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Po powrocie do Polski został zorganizowany Dzień Grecki dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Uczestnicy projektu przygotowali wystawę prac, zdjęć, podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu, zaprezentowali zdobyte umiejętności, tradycyjny taniec grecki oraz przygotowali popularne dania greckie, które wszystkim przypadły do gustu. Wyjazd ten był bardzo cennym doświadczeniem. Każdy dzień spędzony w Grecji pozwolił uczniom na rozwój swoich szeroko pojętych możliwości oraz nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni, które dzięki szeroko rozwiniętej cyfryzacji będą kontynuowane.


Komentując akceptujesz naszą politykę prywatności.