17
2020
2018-04-27

Anna Dziewit Meller w I Liceum


Klasy humanistyczne I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie gościły pisarkę Annę Dziewit Meller. Stało się to możliwe 18 kwietnia, dzięki współpracy z Fundacją "Tygodnika Powszechnego".

W roku 2010 przybył do szkoły krakowski poeta Wojciech Bonowicz, prowadził wówczas zajęcia na temat prozy Witolda Gombrowicza. Natomiast Anna Dziewit Meller pretekstem do rozmowy uczyniła nagrodzoną Literackim Noblem twórczość Swietłany Aleksijewicz. Z bogatej twórczości prozatorki wybrała reportaż "Wojna nie ma nic z kobiety". Jest to szczególna proza, szorstka, surowa; jak życie, które opisuje. Pełna grozy, przemilczeń, ale też wiary w siłę kobiet przeciwstawiających się nie tylko wojennemu złu.

Anna Dziewit Meller ujęła magią słowa, szczerością wyznania, a przede wszystkim życzliwością, z jaką słuchała uczniowskich wypowiedzi. Skłoniła do zapisu wszystkiego, co młodzi ludzie wiedzą na temat historii swoich rodzin. Pojawił się podczas literackiego spotkania także temat Ślązaków i ich trudnych wyborów życiowych z lat wojennych, dialogu społecznego oraz doświadczeń Halliny Birenbaum, niedawno uhonorowanej tytułem "Superbohaterki".

Anna Kuryłek, nauczycielka I Liceum 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe