11
2020
2020-02-18

Amerykański sen uczniów szkoły w Bielanach


Uczniowie ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Bielanach-Jarosławach biorą udział w nietuzinkowym projekcie, dzięki współpracy nawiązanej przez nauczyciela muzyki Dominika Grzyba z nowojorskim klubem jazzowym.
 
Wszystko zaczęło się podczas jego pobytu w USA, w trakcie którego miał okazję poznać producent muzyczną Elisabeth Fleance, która zafascynowana nagraniami występów uczniów szkoły w Bielanach, zechciała nawiązać współpracę. Artystka kocha tworzyć, grać i słuchać dobrej muzyki, podobnie jak uczniowie pana Dominika.
 
W ramach projektu pod nazwą „Jazz Big Band Project” dzieci komponują jazzowy repertuar. Przygotowania rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. Efekty swojej twórczości młodzi artyści zaprezentują za 2 lata w Carnegie Hall – nowojorskiej sali koncertowej, jednej z najbardziej prestiżowych na świecie. Miejsce to mieści się w dzielnicy Midtown w Nowym Jorku. Uczniowie czekają z ekscytacją na ten wyjątkowy moment.
 
Dzięki współpracy z nowojorskim środowiskiem jazzowym Elisabeth Fleance przekazała dla szkoły w Bielanach 13 tys. dolarów na zakup nowych instrumentów. Dzięki tym środkom placówkę wyposażono w m.in. piękny, biały odrestaurowany fortepian, instrumenty dęte, gitary, kontrabas, mikrofony i inne pomoce muzyczne.
 
Dominik Grzyb, nauczyciel muzyki w Bielanach-Jarosławach przyznaje, że muzyka jest bardzo ważnym elementem w procesie wychowania młodzieży:
 
- Każde pokolenie we właściwy sobie sposób, wedle różnych metod na nowo odkrywa muzykę. Przy okazji w niejednym młodym człowieku rodzi się coś, co dla wieku dorastania jest częstym i jakże pozytywnym zjawiskiem. To pasja. Poetycko pisał M. Gaszyński: „Tę pasję znajdziesz blisko: filatelistyka lub jazda na rowerze, ziemia dla rolnika, czy zbieranie zegarów, morze, polityka... Jest ponad inne pasje jedna -  to muzyka”. Kiedyś ktoś powiedział, że muzyka niczym nie przypomina sztuki. Przypomina perfumy. Magia muzyki niesie w sobie niewidoczną, ale ujmującą energię. Wystarczy rozejrzeć się dookoła np. w autobusie. Co najmniej połowa ludzi ze słuchawkami w uszach słucha ścieżki dźwiękowej do własnego życia. Świata bez muzyki nikt nie potrafi sobie nawet wyobrazić. Dzięki ludziom o wielkich sercach dokonujemy rzeczy niezwykłych. Te skromne działania w małych Bielanach Jarosławach pomagają pogłębiać twórcze tajemnice i odkrywać piękno wychowania dziecka przez sztukę, bo o dziecko to chodzi, nie o muzykę.
 
Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej (rozrywkowaszkola.pl) mieści się w Zespole Oświatowym im. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach. Działalność rozpoczęła we wrześniu 2018 r. W szkole odbywają się zajęcia wokalne, gry na instrumentach, a oprócz tego uczniowie nagrywają piosenki oraz kręcą teledyski, pokazując w nich swoje talenty. Warto wspomnieć, że szkoła dysponuje własną salą koncertową. 
EW
Fot. Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach-Jarosławach

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Brawa i gratulacje dla Dominika Grzyba za fantastyczny pomysł!

wojan
2020-02-18 12:43:41
Strona 1/1


Dane kontaktowe