17
2020
2014-05-06

Ach, ta matma...!


"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i druga z powieści tworzących Trylogię Henryka Sienkiewicza - oto lektury z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści. Jak się okazuje, z polskim wielkich problemów nie było. Jak zawsze, problemy były z matematyką. 
 
Za napisanie wypracowania na temat jednej z przytoczonych lektur można zdobyć maksymalnie 50 punktów. Jeśli natomiast uczeń nie znał żadnej lektury i nawet nie rozpoczął pisania wypracowania, co zdarza się dosyć często, już powinien rozpocząć naukę do egzaminu poprawkowego. Za drugą część, czyli czytanie ze zrozumieniem można zdobyć maksymalnie 20 punktów, ale aby zdać cały egzamin, zdobyć trzeba 21. A więc bez wypracowania się nie obejdzie, nawet gdyby wszystkie pozostałe polecenia maturzysta wykonał perfekcyjnie. Zdawalność matury pisemnej z polskiego zazwyczaj przekracza 95%. Wiele gorzej jest z matematyką. Tego przedmiotu uczniowie zazwyczaj się obawiają. 
 
W zeszłym roku co piąty maturzysta nie zdał matury, z czego 11% oblało z matematyki. W tym roku również można usłyszeć negatywne opinie o egzaminie z matematyki. Na forach internetowych sporo uczniów ocenia, że w porównaniu do lat ubiegłych, tegoroczna matematyka była o wiele trudniejsza. Spośród zadań otwartych za które można uzyskać 25 punktów pojawiła się m.in. funkcja kwadratowa, rozwiązanie równania oraz obliczenie przekątnej prostopadłościanu. Za zadania zamknięte również można uzyskać 25 punktów, co daje łącznie 50 pkt. Aby zdać egzamin z matmy, zdobyć należy co najmniej 15 punktów. Niby mało, aczkolwiek co roku są z tym problemy. 
Wyniki pisemnych egzaminów abiturienci otrzymają 27 czerwca.
 
Tymczasem pora na kolejne  egzaminy. Ci dla których języki obce są słabą stroną, zapewne już drżą ze strachu! Już jutro (7 maja) obowiązkowy egzamin z angielskiego, 13 maja - z niemieckiego, a 15 - z rosyjskiego. 
Maturzyści, trzymamy kciuki! 

KW

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe