29
2022
2019-02-25

4,4 mln uczniów ze wsparciem „Dobry start”


Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego i uruchomiony w ubiegłym roku program „Dobry start” okazał się strzałem w dziesiątkę. Skorzystali z niego niemal wszyscy uprawnieni. Świadczenie – 300 zł na wyprawkę szkolną – trafiło w sumie do 4,4 mln uczniów.

Program „Dobry start” to realizacja jednego z punktów ubiegłorocznej deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, tzw. Piątki Morawieckiego. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – bez względu na dochody w rodzinie. Przysługuje ono raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole – do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci niezależnie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego rodziny.

W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów. To niemal wszyscy uprawnieni. Złożono ponad 3,1 mln wniosków. 1,5 mln z nich rodzice przesłali wygodną drogą elektroniczną. Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,6 mln. Wydatki na świadczenia i ich obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł. Najmniej świadczeń przyznano w Krynicy Morskiej – 113, a najwięcej w Warszawie – 176153.

– To bez wątpienia duża pomoc dla rodzin w okresie wzmożonych wydatków. Średni koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka to niemal 700 zł, w przypadku dwójki dzieci jest to ponad 1200 zł. Gdy dzieci jest więcej, kwota ta staje się naprawdę duża. Program „Dobry start” powstał po to, by odciążyć rodziny. Tak duże zainteresowanie najlepiej pokazuje, że był to krok oczekiwany przez społeczeństwo
– mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodaje, program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Świadczenie „Dobry start” przyznawane było na wniosek. - Wystąpić o nie mogli rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej
– przypomina szefowa MRPiPS. Wnioski były przyjmowane online oraz przez te same instytucje realizujące obecnie świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”. Można je było składać już od 1 lipca do 30 listopada. Co ważne, świadczenie „Dobry start” jest zwolnione od podatku i nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń.

Wniosek o świadczenie z Programu „Dobry start” można składać co roku online za pomocą portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Można go złożyć także osobiście w urzędzie miasta czy gminy, ośrodku pomocy społecznej, ale także w innym, właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica, „centrum świadczeń”. Można wysłać go także listownie.

Wnioski będzie można składać do 30 listopada br. Należy pamiętać, by nie przegapić tego terminu. Wniosek złożony po tej dacie nie zostanie rozpatrzony.

Info: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe