17
2020
2017-11-07

39. Zaduszki Jazzowe za nami!


W sobotę 4 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się kolejny koncert z cyklu Zaduszek Jazzowych. W tym roku na sokołowskiej scenie wystąpiły trzy zespoły: Janusz Szrom, Dominik Wania i NSI Quartet oraz Anna Maria Jopek ze swoim Kwartetem.

Zaduszki Jazzowe to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w naszym mieście. Każda edycja przyciąga do Sokołowskiego Ośrodka Kultury liczne grono miłośników swingowych brzmień. Nie inaczej było i w tym roku. Zaproszeni goście, którzy są wybitnymi muzykami, sprawili, że bilety na koncert wyprzedały się w mgnieniu oka.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Janusz Szrom z zespołem. Wystąpił on w ramach projektu Swing Club na Mazowszu i zaprezentował jazzowe opracowania najpiękniejszych polskich piosenek z lat 60. 70. i 80. Artysta jest kompozytorem, aranżerem, producentem muzycznym oraz laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali jazzowych. Zyskał tytuł Wokalisty Jazzowego Roku 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013 według czytelników magazynu „Jazz Forum”. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 30 albumów muzycznych. Wiele z nich osiągnęło status „Złotej Płyty”. W skład zespołu wchodzą: Janusz Szrom (śpiew), Piotr Wrombel (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Krzysztof Szmańda ( perkusja) oraz Adam Ferch (prowadzenie koncertu).

Po krótkiej przerwie sokołowską publiczność porwała grupa NSI - krakowski kwartet założony przez młodych ale utytułowanych już muzyków. Na scenie towarzyszył im Dominik Wania - znakomity pianista o wielkiej erudycji i nieskrępowanej wyobraźni. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć zarówno tradycyjne jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę. NSI Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowej. Pozytywny oddźwięk w branżowych mediach poskutkował tytułem „Debiut Roku” według portalu jazzarium.pl oraz polish-jazz.blogspot.com. Zespół w składzie: Cyprian Baszyński (trąbka), Bartłomiej Prucnal (saksofon), Maciej Adamczak (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja), Dominika Wania (fortepian) wystąpił w ramach kolejnego spotkania Jazz z Wami.

Gwiazdą wieczoru była oczywiście niesamowita Anna Maria Jopek z Kwartetem. Jest to najbardziej wszechstronna i szalona formacja z jaką pracuje artystka. Żaden z jej zespołów nie jest tak rozśpiewany i żaden nie jest tak widowiskowy. Jak mogliśmy zauważyć podczas sobotniego koncertu, muzycy grają na niezliczonej liczbie instrumentów, które potrafią zmieniać w trakcie trwania utworów. Ich muzyka wymyka się konwencjom, gatunkom i formom. Zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń. Doceniła to sokołowska publiczność, która nagrodziła zespół głośnymi brawami. Anna Maria Jopek nie mogła opuścić sceny bez kolejnych bisów. Wraz z artystką wystąpili: Krzysztof Herdzin (fortepian, cajon, flety), Paweł Dobrowolski (perkusja) oraz Robert Kubiszyn (bas).

Po zakończeniu koncertu w holu Sokołowskiego Ośrodka Kultury jeszcze długo trwały rozmowy i dyskusje na temat muzycznego wydarzenia. Zachwytów i słów podziwu nie było końca. Jest to niezbity dowód na to, że na przyszłoroczną okrągłą 40. edycję Zaduszek Jazzowych przybędzie równie liczna publiczność jak w roku obecnym.
Katarzyna Dybowska / Fot.: SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe