2
2020
2012-05-11

3 maja w powiecie sokołowskim


3 maja 1791 r. w Rzeczpospolitej Obojga Narodów weszła w życie ustawa regulująca ustrój prawny w państwie. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie nowoczesna, spisana  konstytucja. Od tego czasu 3maja uważany jest za Święto Narodowe. W tym roku obchodziliśmy 221 rocznicę tego niezwykłego wydarzenia.

 

 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

 

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Sokołowie Podlaskim miały jak zawsze uroczysty charakter. Rozpoczęły się o godzinie 1230  Mszą Świętą w Konkatedrze p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny z udziałem osiemnastu pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli władz samorządowych, parlamentu, organizacji i instytucji, mieszkańców miasta i powiatu.  Eucharystię w intencji Ojczyzny celebrował ks. kan. Stanisław Bogusz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, a patriotyczne kazanie nawiązujące do wydarzeń z historii naszej ojczyzny wygłosił ks. dr Jarosław Rzymski. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta połączony ze złożeniem kwiatów w miejscach pamięci - pod tablicą na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Kilińskiego 11, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Księdza Stanisława Brzóski. Zakończenie uroczystości miało miejsce przy Pomniku Niepodległości w Parku im. Adama Mickiewicza. Część oficjalną poprowadził Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Po odśpiewaniu przez zebranych Hymnu Państwowego, głos zabrał burmistrz Bogusław Karakula.  W okolicznościowym przemówieniu wskazał na potrzebę szukania drogi do wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń, mimo różnic politycznych i światopoglądowych. „Niech to będzie nasza najlepsza praca dla Polski i jej miejsca w świecie. Działajmy tak, by, jak mówi Konstytucja 3-go Maja, na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń, zasłużyć.” – powiedział. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Podniosły charakter całej uroczystości podkreślała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod dyrekcją Adama Pleskacza.

J.O.

 

Gmina Sokołów Podlaski również świętowała

 

 O godzinie 11.00 w Skibniewie rozpoczęło się nabożeństwo w intencji naszej wolnej Ojczyzny. Po mszy świętej uczniowie z Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi zaprezentowali krótką część artystyczną, w której przypomnieli ciężkie losy naszego kraju. Na zakończenie uroczystości wójt gminy Sokołów Podlaski Marcin Pasik wraz z pocztami sztandarowymi złożył kwiaty w miejscach pamięci poległych w walce o wolny kraj. Wieńce złożono pod pomnikami we wsi Krasnodęby – Sypytki, we wsi Wyrąb, przy Kopcu w Czerwonce oraz przy pomniku Władysława Rawicza w Grochowie.

 

Bieg konstytucyjny w Repkach

 

Uroczysty charakter miały również obchody w gminie Repki. O godzinie 15.00 przy pomniku bohaterów Armii Krajowej w Repkach zebrali się mieszkańcy aby wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z Zespołu Oświatowego w Skrzeszewie, oraz z Repek. Po koncercie na linii startu ustawili się mieszkańcy gminy po to, aby w swoich kategoriach wiekowych odbyć Bieg Konstytucji 3 maja.

- Tradycyjnie 3 maja w Repkach biegają wszyscy, od przedszkolaków po emerytów. Po biegach wszyscy będziemy uczestniczyć w pikniku rodzinnym. Chcemy, aby tego dnia wszyscy świetnie się bawili – mówiła wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk – Bohowicz.

Tygodnik „Wieści sokołowskie” sprawował patronat medialny nad tą imprezą.

 Zapraszamy do galerii w celu obejrzenia fotoleracji z poszczególnych uroczystości

J.F

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe