17
2020
2019-11-04

26. „Skarabeusz” darem Serc dla Uli


W środowy wieczór 23 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyły się 26. Muzyczne Spotkania z Poezją “Skarabeusz”, organizowane przez Komendę Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. W tym roku imprezie przebiegającej pod hasłem „Dar Serc dla Uli” towarzyszył charytatywny kiermasz.

Otwierając koncert Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej powitała gości a szczególnie hm. Marcina Celińskiego, z którym organizowała pierwsze Skarabeusze. Podziękowała za serdeczne wsparcie przedsięwzięcia dyrektorowi SOK, za użyczenie sali widowiskowej i pomoc organizacyjo-programową a Staroście Sokołowskiemu za ufundowanie nagród. Do wykonawców skierowała słowa: „Witam Wschodzące Słońca - naszych debiutantów, bo nazwa skarabeusz symbolizuje w Egipcie wschodzące słońce. Witam gwiazdy - naszych poetów i muzyków, artystów scen skarabeuszowych. Witam szczególnie ludzi, którzy na 23. Skarabeuszu w 2016 roku podziwiali i oklaskiwali piękny występ Uli Tokarskiej i wszystkich, którzy przyszli dziś, by pomóc Uli, bo dla niej dedykowany jest ten koncert”. Obwieściła z radością oczekiwaną przez wszystkich wiadomość, że tuż przed rozpoczęciem imprezy na koncie Uli Tokarskiej na portalu zbiórkowym siepomaga.pl pojawiło się 2 mln 128 tys. 437 zł, czyli ponad 100% potrzebnej kwoty. Powiedziała „ Drodzy Przyjaciele, nadal pomagamy Uli! Uzbieraliśmy wspólnie na niezbędną kurację, która rozpocznie się w Niemczech 11.11. Po powrocie do kraju potrzebne będą fundusze na dochodzenie Uli do zdrowia! Pomagajmy! Zapraszam na kiermasz „Dar Serc dla Uli” dziś. Zapraszam na 27.Skarabeusza za rok i wierzę, że wtedy Ula zaśpiewa dla nas jeszcze piękniej jak kiedyś.”

Koncert prowadziła dh. Julia Bąk, a na scenie SOK, otwartej dla wszystkich miłośników muzyki i poezji, niezależnie od wieku i muzycznych gustów, zaprezentowali się ci wykonawcy i lokalni poeci, którzy zechcieli podzielić się swoją wrażliwością, talentami artystycznymi i osiągnięciami twórczymi.

Ze względu na to, że piosenki dedykowane były Uli Tokarskiej, wielu występujących wybrało stosowny repertuar. Nie sposób nie wspomnieć o innych dowodach pomocy dla Uli, o działaniach artystycznych pracowników SOK: nastrojowej scenografii przygotowanej przez Katarzynę Hardej i nowym plakacie “skarabeuszowym”, autorstwa Szymona Grochowskiego.

Przed publicznością wystąpiły grupy Preludium i Prowokacja z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kompozycję Katarzyny Gaertner do słów Agnieszki Osieckiej „Wielka woda”. Z kolei Grażyna Kalata, Edyta Zielecka I Sylwia Sinacka z 20 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Bużanie” z Domu Opieki Społecznej w Wirowie, przygotowane przez drużynową pwd. Małgorzatę Klepacką- Strzałę, przypomniały wiersze należące do klasyki polskiej poezji. Harcerki z zespołu “Promyk" z 25 DH „Łazy” im. Tadeusza Kościuszki ze Szkoły Podstawowej w Łazowie (drużynowa hm. Elżbieta Osipiak) zaśpiewały piosenkę “Nadzieja- siostra wiatru". Agata Skwierczyńska z I LO przypomniała poetycki przebój zespołu „Czerwony Tulipan” - “Jedyne, co mam". Witold Radomski, nauczyciel z Kosowa Lackiego, a także utalentowany kompozytor, gitarzysta i wykonawca, przypomniał popularny niegdyś utwór kanadyjskiego barda Leonarda Cohena ,,Zuzanna' w tłumaczeniu Macieja Zembatego. Duet Dysharmonie w składzie Karolina Chomka i Angelika Remiszewska zaprezentował piosenkę "Gwiaździsty Ląd", autorstwa Karoliny Chomki. Weronika Pliszka z I LO zachwyciła wykonaniem piosenki Anny German "Człowieczy los", a Liwia Długosz z Zespołu Szkół w Sterdyni utworem z repertuaru Lubelskiej Federacji Bardów "W mroku jest tyle światła" - autor tekstu Karol Wojtyła. Nie zabrakło profesjonalistów. Z zespołem zaśpiewali Piotr Brzezik, a następnie Monika Gawrońska. Własne wiersze zaprezentowali Zygmunt Kusiak i Piotr Krzemieniewski a Julia Bąk fragment „Świtezianki”Adama Mickiewicza.
Wszyscy wykonawcy i twórcy byli gorąco oklaskiwani przez publiczność. Otrzymali upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.

Na zakończenie „Skarabeusza” hm. Bożenna Hardej przeczytała osobisty wiersz hm. Marianny Popławskiej „Jeżeli jesteś…”- specjalną dedykację dla Uli. Podziękowała wszystkim za serdeczną obecność na scenie, widowni i w holu - harcerkom i harcerzom z 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów, za przygotowanie Kiermaszu dla Uli i wszystkim druhnom i druhom za wsparcie obu przedsięwzięć. Podziękowania dla druhny Bożenny Hardej z hufcem oraz dla wszystkich innych dobrych ludzi oraz pozdrowienia od bohaterki wieczoru, przebywającej w klinice w Niemczech, przekazała Teresa Tokarska, ciocia Uli.
J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe