17
2020
2014-11-14

25 lat Klubu Seniora


W sobotę 25 października seniorzy z gminy Jabłonna Lacka obchodzili 25-lecie powstania Klubu Seniora. Jubileusz rozpoczęła Msza Święta w tutejszym kościele. 

Następnie seniorzy oraz zaproszeni goście z gospodarzem gminy wójtem Wiesławem Michalczukiem przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. 
Wszystkich obecnych powitała dyrektor GOK Barbara Gizińska. Historię powstania klubu przedstawiła jego przewodnicząca Henryka Wysokińska. Klub Seniora w Jabłonnie Lackiej powstał w spontaniczny sposób - na uroczystości z okazji „Dnia Seniora" zrodził się pomysł na częstsze spotkania tej grupy ludzi. Powołano Radę klubu, w skład której weszli: Józef  Wysokiński - przewodniczący, Józefa Wojtkowska - zastępca oraz członkowie: Jadwiga Trzcińska, Janina Mucha, Halina Denisiuk oraz organizująca spotkania z seniorami kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Załęska.
Entuzjastów początkowo było zaledwie 21, ale z biegiem lat ich przybywało i w kolejnych latach klub liczył już 106 osób z terenu gminy. Pierwsze spotkania miały charakter okolicznościowy: z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Wigilii. Wieść o nich obiega całą gminę i do Klubu Seniora zapisują się kolejne osoby.  Klub opracowuje nowe formy działalności, seniorzy spotykają się częściej. Przewodniczący organizuje między innymi wycieczki krajoznawcze, bale jesienne i karnawałowe, spotkania z okazji walentynek, czy też świąt narodowych. Seniorzy biorą udział w „Nocy Poetów" organizowanych przez GOK.
W Klubie Seniora obchodzone są „Złote Gody" par małżeńskich z terenu gminy. 
Prowadzona jest współpraca z Poradnią Psychologiczną w Sokołowie Podlaskim, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Siedlcach, Ośrodkiem Zdrowia w Jabłonnie Lackiej, Domem Opieki Społecznej prowadzonym przez siostry Albertynki w Jabłonnie Lackiej, miejscowym oddziałem Caritas i GOPS-em. W 1995 roku powstaje Izba Pamiątek Rolniczych, eksponaty do niej pochodzą z prywatnych zbiorów członków klubu. W 1999 roku Klub Seniora z Jabłonny Lackiej w konkursie „Tradycje i Przedsiębiorczość na Wsi" w czasie imprezy „Dni z Doradztwem Rolniczym" w Siedlcach został wyróżniony za eksponat „Najciekawsze Starocie". W 2005 roku odbyła się sesja naukowa o gwarach Podlasia poprowadzona przez profesor Barbarę Falińską.  Seniorzy z Klubu w Jabłonnie biorą też udział w olimpiadach wiedzy organizowanych przez ODR i w kolejnych Biesiadach Podlaskich, gdzie promują regionalną kuchnię. Powstają tomiki poezji „Złota Jesień". Raz w roku, w lipcu, seniorzy wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze. W 2014 roku powstaje zespół ludowy „Jabłoniacy", do którego należą również seniorzy.
Podziękowanie i bukiet z 25 róż za 25 lat pracy złożył na ręce przewodniczącej Henryki Wysokińskiej wójt Wiesław Michalczuk. Seniorom wręczył albumy  - „Przewodnik po Gminie Jabłonna Lacka" z życzeniami i podziękowaniami. Upominkiem uhonorowano najstarszą stażem seniorkę Zofię Fabijańczuk. W części artystycznej wystąpił zespół „Jabłoniacy", po czym wszyscy udali się na poczęstunek. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
 
OPR. JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe