20
2022
2022-06-15

100- lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieczy


W niedzielę 12 czerwca druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieczy obchodzili niezwykły jubileusz 100-lecia istnienia swojej jednostki.

Na tej wyjątkowej uroczystości obecni byli m.in. Waldemar Kraska - Wiceminister Zdrowia, Senator RP, Bożena Adamczuk – prezes zarządu gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sabniach, reprezentująca posła RP Marka Sawickiego, Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, druh Sławomir Kotowski – członek zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, bryg. Paweł Dmowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, druh Tomasz Wilk – wiceprezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, insp. Mariusz Okulus – Komendant Powiatowy Policji, Jacek Odziemczyk – Przewodniczący Rady powiatu, Wiesław Michalczuk – wójt sąsiedniej gminy Jabłonna Lacka, radni powiatowi, gminni, druhny i druhowie jednostek OSP z terenu powiatu oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy. Tuż po niej uroczystym przemarszem wszyscy zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe przeszli na plac strażnicy OSP Nieciecz, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Do taktu przygrywała Orkiestra OSP Sokołów Podlaski pod batutą Damiana Wołyńca.

Tam dowódca uroczystości Edward Benedykciuk złożył meldunek o rozpoczęciu uroczystości druhowi Sławomirowi Kotowskiemu – członkowi zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Następnie odegrano hymn państwowy i wciągnięto biało-czerwoną flagę na masz przy budynku OSP.

Kolejnym punktem obchodów było przedstawienie historii jednostki, którego dokonał Tomasz Bielarski – Prezes Zarządu OSP Nieciecz.
Uroczystość stała się doskonałą okazją, aby podziękować za bezinteresowną pracę na rzecz społeczeństwa i odznaczyć zasłużonych oraz jednostkę. Ochotniczą Straż Pożarną w Niecieczy odznaczono więc Złotym Znakiem OSP RP.

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza został odznaczony druh Jan Jesionowski. Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Robert Chmiel, Witold Dzierżewicz i Mariusz Jesionowski.

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniono druhów: Mirosława Nasiłowskiego, Witolda Opęchowskiego, Bogdana Smolika, Franciszka Szymańskiego, i Wojciecha Uszyńskiego.

Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa zawisł z kolei na mundurach druhów: Marcina Bielarskiego, Tomasza Bielarskiego, Adama Ignaciuka, Tomasza Kopy, Wojciecha Nasiłowskiego, Łukasza Wrzoska.

Odznaka Strażak Wzorowy trafiła zaś do druhów: Damiana Chmiela, Ireneusza Piotra Wyszyńskiego i Mirosława Sobieskiego. 

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie upominków i podziękowań sponsorom jednostki.

Kończąc oficjalną część obchodów głos zabrali zaproszeni goście.

Waldemar Kraska zauważył, że 100- lecia istnienia Ochotniczych Straży Pożarnych wpisują się w 100- lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
- Te rocznice pokazują, że te pragnienie bycia wolnym jest również silne w małych miejscowościach, gdzie zaraz po odzyskaniu niepodległości obywatele organizowali się w tę pomoc sąsiedzką w postaci jednostek OSP. Bardzo mnie cieszy, że dzisiaj razem możemy świętować ten okrągły, piękny jubileusz. Od wielu lat jestem uczestnikiem takich uroczystości, ale także jako pracownik służby zdrowia, jako lekarz, wielokrotnie brałem udział w wielu akcjach z udziałem straży pożarnej. Zawsze będę podkreślał, że jestem zbudowany waszą postawą. To najczęściej wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia, a teraz to wcale nie są tylko pożary – to są zupełnie inne zdarzenia – drogowe, pogodowe, których mamy znacznie więcej. OSP Nieciecz jest przykładem do naśladowania. To, że dzisiaj jest z nami tyle wspaniałych gości, tylu pocztów sztandarowych, jest pochyleniem się w waszą stronę i pokazanie, że jesteście jednostką, która jest ważna. Ważna nie tylko w gminie Sabnie, ale także w całym powiecie. Przez wiele lat obserwowałem postęp wyszkolenia medycznego i z roku na rok ta pierwsza pomoc, którą udzielacie potrzebującym jest na coraz wyższym poziomie. Ostatnie dwa lata, kiedy przeżywaliśmy pandemię koronawirusa, kiedy ta rzeczywistość była zupełnie inna niż teraz, to także wy, jako strażacy staliście na wysokości zadania, aby pomagać w dowozie do punktu szczepień. Straż pożarna, niezależnie od sytuacji, zawsze jest na pierwszej linii frontu, za co ogromnie wam dziękuję.

Komendant Paweł Dmowski, reprezentując na uroczystości również nadbryg. Jarosława Nowosielskiego, Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, odczytał list z podziękowaniami skierowany do druhen i druhów z Niecieczy, w którym podkreślono ich trud i oddanie szlachetniej idei niesienia pomocy. Wybrzmiały również piękne słowa, że to dzięki ofiarności, zaangażowaniu i doświadczeniu druhów, mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpieczni.

Na koniec głos zabrał gospodarz uroczystości - wójt gminy Sabnie Ireneusz Wyszyński Podziękował strażakom za ich trud, poświęcenie i przede wszystkim za bezinteresowność, a z okazji tak pięknego jubileuszu wręczył im prezent w postaci dmuchawy.

Po oficjalnej części uroczystości na gości czekały występy zespołów: Jabłoniacy” i „Modem”. Nie zabrakło również grilla, lodów i dmuchańców dla najmłodszych. Uczestnicy mogli obejrzeć również pokaz strażacki, a główną atrakcją był występ gwiazdy wieczoru – zespołu Skaner.

Organizatorami uroczystości była ochotnicza Straż Pożarna w Niecieczy, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Gmina Sabnie.Więcej zdjęć na: 
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/336,100-lecie-osp-nieciecz.html

K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe