17
2020
2013-01-25

10 lat w służbie CARITAS


W poniedziałek 14 stycznia  w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim świętowano 10 rocznicę powstania Szkolnego Koła Caritas.
Na jubileuszową uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz Krzysztof Kisielewicz - Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, ksiądz Piotr Arbaszewski – Dyrektor Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II, aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski z Komendy Powiatowej  Policji, opiekunowie oraz wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Obecni byli również gospodarze.
Na wstępie  Sylwia Postek przedstawiła kilka informacji statystycznych i osiągnięcia  Szkolnego Koła Caritas,  działającego pod patronatem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przez 10 lat istnienia SKC działało w nim ponad 250 wolontariuszy, obecnie jest ich 65.  Młodzieżą opiekuje się pięcioro nauczycieli - ks. Dariusz Misior, pani Jolanta Celińska – polonistka, panie katechetki Elżbieta Filipczuk i  Magdalena Więckowska oraz  pani Maryla Wielogórska – Zubowicz, nauczyciel języka angielskiego. Stałe działanie koła to odwiedziny Domu Dziecka w Julinie koła Łochowa, dokąd wolontariusze jeżdżą z  Jasełkami, z prezentami, na ogniska i wspólne zabawy. Jednak  najważniejsze, jak mówiła młodzież, są spotkania z dziećmi, wspólnie spędzony czas, nawiązane przyjaźnie. Stałym  punktem   są  też  mikołajkowe wizyty w szpitalu na oddziale dziecięcym. Od 2011 roku młodzież uczestniczy w zbiórce żywności organizowanej przez Caritas Polska. W grudniu ubiegłego roku kwesta odbyła się już trzeci raz, a uczestniczyło w niej aż 85 wolontariuszy i 16 nauczycieli. Zebrano ponad 350 kg żywności oraz ponad 2300 zł. Wolontariusze uczestniczyli też w akcji „Tacy sami” - pod eskortą policji dawali kierowcom niehonorowe mandaty za parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych. Wzięli udział w konkursie literackim i plastycznym pod hasłem „Tacy sami”, a Zuzia Marcinkowska z kl. I b została laureatką konkursu literackiego. Młodzież bierze też udział w rekolekcjach i spotkaniach formacyjnych. Przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wyrazili podziękowanie wielu osobom i instytucjom za przychylność i wsparcie. W dalszej części spotkania uczniowie zaprezentowali krótkie przedstawienie „Święci żyją wśród nas”. Jego bohaterami byli o. Pio, s. Faustyna, s. Teresa od Dzieciątka Jezus, Franciszek z Asyżu i Cecylia – patronka muzyki. Scenka pokazała, jaką pomoc niosą potrzebującym młodzi ludzie ze Szkolnych Kół Caritas.
Następnie swoimi przemyśleniami podzielili się  zaproszeni goście. „Takie jubileusze trzeba świętować, pokazywać, że szkoła to przestrzeń nie tylko do nauki, ale i do czynienia dobra, w szkole jest miejsce na wrażliwość i wyobraźnię miłosierdzia” – mówił ks. Krzysztof Kisielewicz, informując, że w małej diecezji drohiczyńskiej działają aż 42  Szkolne Koła Caritas. Z kolei ks. Piotr Arbaszewski, podkreślając aspekt wychowawczy działań charytatywnych gratulował młodym, że chcą upiększać swoją osobowość.  „Bezinteresownie robicie wielkie rzeczy” – stwierdził przedstawiciel KPP as. szt. Sławomir Tomaszewski,  wskazując również na znaczenie  wolontariatu w profilaktyce. Były też życzenia i  pamiątkowe „aniołki dobra” od wolontariuszy SKC przy PG2.
Dyrektor Kazimierz Soszka odczytał list od Senatora RP Waldemara Kraski z gratulacjami i życzeniami, podziękował gościom za przybycie, a członkom kół Caritas za współdziałanie na terenie miasta. Na zakończenie spotkania uczestnicy popróbowali jubileuszowego tortu ufundowanego przez Dyrekcję PG 1.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe